Rosyjskie i chińskie okręty wojenne w czasie wspólnych ćwiczeń w 2014 roku / Źródło: China Daily.

Manewry rosyjsko-chińskie na Morzu Japońskim

W dniach 20-28 sierpnia br. na wodach Zatoki Piotra Wielkiego na Dalekim Wschodzie odbędą się rosyjsko-chińskie manewry z udziałem około 20 okrętów wojennych z obu państw.

Poinformował o tym rzecznik chińskiego Ministerstwa Obrony, Yang Yujun:

Kluczowym celem ćwiczeń będzie zwiększenie możliwości radzenia sobie ze wspólnymi zagrożeniami bezpieczeństwa morskiego. Chiny wyślą siedem okrętów wojennych, w tym niszczyciel i fregatę, razem z myśliwcami i innymi samolotami. Rosję reprezentować będą okręty nadwodne, podwodne oraz lotnictwo. Obie strony reprezentować będą także śmigłowce bazowania okrętowego oraz piechota morska.

Z kolei rzecznik rosyjskiej Floty Pacyfiku, Roman Martow w wywiadzie dla agencji TASS zakomunikował, że:

Manewry odbędą się w odległości 400 km od Japonii u wybrzeży Kraju Nadmorskiego. Po raz pierwszy będą mieć charakter zarówno morski, jak i lądowy, z desantowaniem piechoty morskiej włącznie oraz wsparciem lotnictwa obu państw. Przedstawiciele dowództw Floty Pacyfiku oraz chińskiej Marynarki Wojennej spotkali się we Władywostoku, aby przygotować program manewrów, poza którymi odbędą się także zawody sportowe oraz wydarzenia kulturowe.

To będą drugie już w tym roku ćwiczenia marynarek wojennych obu państw. W dniach 17-21 maja na Morzu Śródziemnym miały miejsce manewry pod kryptonimem Morskoje Wzaimodziejstwo-2015 z udziałem m.in. chińskich fregat typu 054A oraz rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa. Były to także najdalej oddalone od Chin ćwiczenia, w których wzięła udział Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAN) (czytaj więcej: Rosyjsko-chińskie manewry na Morzu Śródziemnym).

Po prawej: CNS WeiFang, chińska fregata typu 054A (w kodzie NATO: Jiangkai II); po lewej: RFS Moskwa. rosyjski krążownik rakietowy projektu 1164 Atlant (w kodzie NATO: Slava) podczas wspólnych ćwiczeń na Morzu Śródziemnym w maju br.

Po prawej: CNS WeiFang, chińska fregata typu 054A (w kodzie NATO: Jiangkai II); po lewej: RFS Moskwa, rosyjski krążownik rakietowy projektu 1164 Atlant (w kodzie NATO: Slava) podczas wspólnych ćwiczeń na Morzu Śródziemnym w maju br. / Źródło: Xinhua.

W dniu 2 września br. Chińczycy planują zorganizować wielką paradę wojskową z okazji 70. rocznicy kapitulacji Japonii, aby uczcić zwycięstwo Aliantów nad państwami Osi. W defiladzie mają wziąć udział także przedstawiciele rosyjskich sił zbrojnych, tak jak analogicznie w maju br. w Defiladzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym paradowali Chińczycy.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.