Marek Borucki, Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat – recenzja

Burzliwe dzieje naszego kraju szczególnie zaś ostatnich dwóch stuleci sprawiły, że Polacy często musieli decydować się na emigrację. Okres zaborów, dwie wojny światowe czy w końcu polityka władz Polski Ludowej spowodowały, iż wielu emigrantów pomimo ich zasług zarówno dla Polski jak i świata zostało niesłusznie zapomnianych oraz wręcz zepchniętych na margines rodzimej historii. Niejako próbę wydobycia ich z zapomnienia podejmuje Marek Borucki w swej najnowszej książce ?Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat? wydanej nakładem wydawnictwa MUZA SA.

Marek Borucki jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat uczył historii w warszawskich liceach. W swoim dorobku pisarskim posiada blisko 40 książek na temat historii Polski i świata.

Jak już wspomniałem na wstępie, autor stara się ocalić od zapomnienia wybitnych muzyków, wynalazców, kompozytorów, pisarzy, naukowców w sumie 39 osób, które dzięki swej działalności są dobrze rozpoznawalne w świecie, jednak w Polsce mało kto o nich dzisiaj pamięta. I tak na przykład nieliczne grono osób zdaje sobie sprawę, iż wynalazcą pierwszej na świecie kamizelki kuloodpornej, czy też telektroskopu [prototypu dzisiejszej telewizji] był Polak Jan Szczepanik, nie przez przypadek nazywany Leonardem da Vinci z Galicji. Kolejną interesującą postacią przywołaną przez autora jest Józef Rotblat ? fizyk i radiobiolog, który brał udział w projekcie Manhattan mającym na celu wytworzenie bomby atomowej. Jednak jeszcze większą sławę przyniosły mu starania mające na celu zmniejszenia roli tej broni w polityce międzynarodowej. To właśnie ta trwająca kilkadziesiąt lat działalność doprowadziła do przyznania mu w 1995 roku Pokojowej Nagrody Nobla. Kolejną równie ciekawą postacią umieszczoną na kartach książki jest Rudolf Modrzejewski ? syn sławnej polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Zasłynął on głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie zrobił wielką karierę jako budowniczy wspaniałych mostów, które służą amerykanom do dnia dzisiejszego. W dzisiejszych czasach choroba Heinego ? Medina jest już rzadko spotykana, jednak inaczej rzecz wyglądała w okresie po II wojnie światowej kiedy to zbierała wśród dzieci prawdziwe żniwo. Jej pogromcą okazał się Polak ? Hilary Koprowski, który w 1949 roku opracował szczepionkę doustną przeciw tej strasznej chorobie. To właśnie osiągnięcie naszego rodaka ochroniło przed skutkami choroby polio wiele milionów osób na całym świecie. Pomimo tak wielkich osiągnięć postać wybitnego rodaka jest w kraju mało znana. Sporą grupę bohaterów pracy Marka Boruckiego stanowią osoby związane w różnym stopniu z muzyką. Jedną z ciekawszych jest Wanda Landowska, która zasłynęła na świecie jako wskrzesicielka muzyki dawnej oraz klawesynu instrumentu na którym grywał Jan Sebastian Bach, a który to z czasem został wyparty przez fortepian. Kunszt z jakim grała na zapomnianym instrumencie sprawiał, że wszędzie gdzie koncertowała sale zapełniały się po brzegi. Jej wrodzony talent przyczynił się do tego iż stała się światową gwiazdą, która koncertowała na wszystkich kontynentach.

Wspomniane osoby stanowią tylko niewielką część niesamowitych biografii, które przypomina na kartach swojej pracy Marek Borucki. Co ważne wszystkie opisywane 39 osób na każdym kroku podkreślały, że są Polakami i swoją pracą, osiągnięciami i twórczością promowały jak najlepiej swoją ojczyznę.

Książka napisana jest bardzo interesującym językiem narracji przez co jej lektura stanowi czystą przyjemność dla czytelnika. Styl autora sprawia, że kolejne strony czyta się z wielkim zaciekawieniem i swego rodzaju ?dumą? z osiągnięć rodaków. Co ważne autor nie przedstawia nam suchych faktów biograficznych, lecz każdy z 39 biogramów okrasza licznymi ciekawostkami, wspomnieniami czy też informacjami prasowymi na temat bohaterów narracji. Kolejną mocną stroną recenzowanej pracy jest duża liczba fotografii, która wzbogaca prowadzoną narrację.

Oceniając zewnętrzną stronę pracy należy stwierdzić, że wydawnictwo MUZA przygotowało ją na bardzo dobrym poziomie, dzięki temu uzyskujemy bardzo starannie wykonaną, ciekawą kolorystycznie, twardą oprawę, porządnie zszyte strony oraz przejrzysty układ treści.

Podsumowując książkę ?Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat? oceniam bardzo dobrze. Jest ona jedną z najciekawszych prac jakie miałem przyjemność czytać w ostatnim czasie, dlatego też z czystym sumieniem polecam ją wszystkim pasjonatom historii, gdyż będąc Polakiem wypada znać postacie przywołane z zapomnienia przez Marka Boruckiego.

Autor: Marek Borucki  wielcy-zapomniani-polacy-ktorzy-zmienili-swiat
Tytuł: Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat
Wydawca: Wydawnictwo MUZA SA
Rok wydania: 2015
Stron: 448
Oprawa: Twarda
ISBN: 978-83-7758-814-7

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.