Wyrzutnia systemu MEADS. / fot. MEADS International.

MEADS dla Turcji?

Rząd w Ankarze rozważa wspólny zakup z Niemcami systemu antybalistycznego i przeciwlotniczego MEADS w miejsce zarzuconego planu nabycia chińskiego systemu FD-2000.

W związku ze zwiększeniem zagrożenia na granicy turecko-syryjskiej, a także zarzuceniem pozyskania chińskich systemów ziemia-powietrze FD-2000, Ankara rozważa przyspieszenie zakupów nowych systemów przeciwlotniczych i antybalistycznych wspólnie z Niemcami.

W wywiadzie dla portalu Defence News, wysokiej rangi urzędnik z SSM (Savunma Sanayii Müsteşarl???; Podsekretariat Przemysłu Zbrojeniowego), zajmujący się zamówieniami dla Sił Zbrojnych Turcji powiedział, że w przypadku systemu MEADS:

W szczególności jego skanowany fazowo radar zapewniający 360-stopniową ochronę wygląda zachęcająco. (?) Ten system mógłby wpisywać się w nasze wymagania w pokrywaniu jak największego obszaru, jak najmniejszą liczbą systemów.

Zainteresowanie Turcji systemem MEADS wynika także z zapowiedzi przez rząd Republiki Federalnej Niemiec w maju ubiegłego roku o zastąpieniu użytkowanego przez Bundeswehrę systemu Patriot w ramach programu TLVS (Taktisches Luftverteidigungssystem) właśnie tymi rakietami. Turecki urzędnik dodał także, że przedstawiciele Ankary poruszali temat ewentualnego zakupu systemu MEADS podczas wizyty w Berlinie. Jak na razie rozmowy miały nieoficjalny charakter.

Rząd Ahmeta Davuto?lu zrezygnował z negocjacji z chińskim CPMIEC (China Precision Machinery Import-Export Corporation) ws. zakupu systemu FD-2000 (jest to eksportowe oznaczenie HQ-9 ? przyp. red.) i zlecił rodzimym przedsiębiorstwom z branży: Roketsan oraz ASELSAN A.Ş. (Askeri Elektronik Sanayi) opracowanie własnego. Te jednak, określiły potrzebny czas na realizację takiego zlecenia na co najmniej 10 lat. W związku z tym, Ankara wyraziła wstępne zainteresowanie amerykańsko-włosko-niemieckim systemem MEADS.

MEADS (Medium Extended Air Defence System) ma być zestawem rakietowym klasy ziemia-powietrze średniego zasięgu do zwalczania samolotów, taktycznych pocisków balistycznych oraz pocisków manewrujących. System jest w trakcie testów jako projekt międzynarodowy w ramach agencji NAMEADSMA (NATO Medium Extended Air Defense System Management Agency), składającej się z koncernów Lockheed Martin (USA), EADS i MBDA Deutschland GmbH (Niemcy) i MBDA Italia (Włochy), tworzących konsorcjum MEADS International, Inc.

fot. MEADS International.

fot. MEADS International.

Czytaj także:

Rosyjskie systemy przeciwlotnicze S-400 dla Indii?

Chiny wzmocniły sporne wyspy na Morzu Południowochińskim

Holandia stawia na system Patriot

Belgia kupi baterie Patriot?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.