Rakietowy system obrony wybrzeża Bał/Bał-E. / Wikimedia Commons.

Militaryzacji Wysp Kurylskich ciąg dalszy

W piątek, 25 marca br. rosyjski minister obrony, gen. Siergiej Szojgu zapowiedział, że jeszcze w tym roku na spornych Wyspach Kurylskich zostaną rozmieszczone rakietowe systemy obrony wybrzeża oraz bezzałogowe aparaty latające.

W czasie spotkania z mediami w MON, gen. Siergiej Szojgu zapowiedział militaryzację regionu spornych z Japonią Wysp Kurylskich:

Zaplanowane przezbrojenie kontyngentów w bazach wojskowych na Wyspach Kurylskich jest w toku. Jeszcze w tym roku otrzymają one rakietowe systemy obrony wybrzeża Bał i Bastion oraz bezzałogowe aparaty latające nowej generacji Eleron-3.

Gen. Szojgu powiedział na spotkaniu, że wojsko skupia się na rozwoju infrastruktury wojskowej w strefach arktycznych i na Wyspach Kurylskich. Oprócz tego, w przyszłym miesiącu na wyspy zostanie wysłania misja Floty Oceanu Spokojnego, która zbada możliwości budowy bazy morskiej.

Rakietowy system obrony wybrzeża K-300P Bastion-P. / fot. Military-Today.com

Rakietowy system obrony wybrzeża K-300P Bastion-P. / fot. Military-Today.com

Rosja inwestuje w infrastrukturę wojskową na Wyspach Kurylskich, które Japonia uważa za swoje terytorium. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat, zbudowano tam nowe baraki dla personelu wojskowego. W tym roku, jak i w przyszłym zaplanowano budowę co najmniej 350 obiektów na potrzeby infrastruktury wojskowej na wyspach: Iturup i Kunaszyr (zwanych w Japonii odpowiednio Etorofu i Kunashiri ? przyp. red.). W dniu 11 lutego 2011 roku, ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew polecił rozmieszczenie zaawansowanego uzbrojenia na Kurylach w celu zapewnienia bezpieczeństwa wysp jako integralnej części Rosji.

Ocenia się, że na wyspach mieszka około 19.000 Rosjan, którzy żyją tam od czasu sowieckiej okupacji tych obszarów od 1945 roku. Od 1978 roku (powtórnie) stacjonuje tam 18. Dywizja Artyleryjska.

K-300P Bastion-P (w kodzie DIA/NATO: SSC-5 Stooge) jest to rakietowy system obrony wybrzeża, wyposażony w przeciw-okrętowe, ponaddźwiękowe pociski manewrujące P-800 Oniks/Jachont (SS-N-26 Strobile).

Bał/Bał-E (SSC-6 Sennight) jest to rakietowy system obrony wybrzeża, wyposażony w pociski przeciw-okrętowe Zwiezda Ch-35 Uran (SS-N-25 Switchblade).

Bezzałogowy aparat latający Eleron-3SV. / fot. Witalij Kuźmin (Wikimedia Commons).

Bezzałogowy aparat latający Eleron-3SV. / fot. Witalij Kuźmin (Wikimedia Commons).

Eleron-3SV jest to bezzałogowy aparat latający (UAV) klasy mini, służący do prowadzenia zwiadu powietrznego, produkowany przez rosyjską kompanię ENICS. Tego typu aparaty są używane przez prorosyjskich separatystów w Donbasie oraz Rosjan w Syrii.

Czytaj także:

Wyścig zbrojeń i potencjalne konflikty na Dalekim Wschodzie

Fregata rakietowa ?Admirał Grigorowicz? w służbie

Testy poligonowe nowego rosyjskiego bezzałogowca Uran-9 [WIDEO]

Rosja zmodernizuje 150 czołgów T-72 do standardu T-72B3M (T-72B4)

Rosja rozpoczęła testy nowego transportera opancerzonego Bumerang 8×8

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.