Fot. screen YouTube.

Modernizacja czołgu PT-91 Twardy i modułowa platforma gąsienicowa [FOTO]

W zapowiedzi kolejnego odcinku programu Naszaarmia.pl pojawiły się dwa interesujące wozy bojowe, które zostaną zaprezentowane na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach: modernizacja czołgu podstawowego PT-91 Twardy oraz modułowa platforma gąsienicowa.

W zwiastunie sobotniego (27 sierpnia br. o godz. 8:25 na antenie TVP1) odcinku serialu Naszaarmia.pl pojawiają się najnowsze wersje transporterów opancerzonych Rosomak, kolejna modernizacja czołgu podstawowego PT-91 Twardy oraz modułowa platforma gąsienicowa, które zostaną zaprezentowane na XXIV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO, który odbędzie się od 6 do 9 września br. w Kielcach.

Nowe wersje KTO Rosomak. / fot. screen YouTube.

Nowe wersje KTO Rosomak. / fot. screen YouTube.

W przypadku czołgu Twardy zdjęcie wydaje się ciekawe, gdyż na początku lipca br. pojawiła się informacja, że polski MON nie jest zainteresowany dalszą modernizacją tego modelu, o czym informował sekretarz stanu w resorcie, Bartosz Kownacki w odpowiedzi na interpelację nr 3425 posłów Krzysztofa Łapińskiego i Łukasza Rzepeckiego (czytaj więcej: MON nie zmodernizuje czołgów PT-91 oraz T-72M1). Niemniej w styczniu br. Warszawę odwiedził dyrektor Charkowskiej Fabryki Maszyn ?FED?, Ołeksandr Paszczenko z Ukrainy, oferując polskim czołgom napędy PW-1888 do 125 mm armat gładkolufowych 2A46 Rapira-3 (czytaj więcej: Ukraińcy zmodernizują polskie czołgi?).

Modernizacja czołgu PT-91 Twardy. / Fot. screen YouTube.

Modernizacja czołgu PT-91 Twardy. / Fot. screen YouTube.

Z kolei w przypadku nienazwanej jeszcze modułowej platformy gąsienicowej nie trudno nie zauważyć pewnych podobieństw do prototypu bojowego wozu piechoty Anders, którą wyposażono w wieżę bojową HITFIST-30P, produkowaną licencyjnie przez Zakłady Mechaniczne ?Bumar-Łabędy? S.A. (czytaj także: Anders ? polska wielozadaniowa platforma bojowa oraz: Bojowy Wóz Piechoty Borsuk).

Modułowa platforma gąsienicowa. / Fot. screen YouTube.

Modułowa platforma gąsienicowa. / Fot. screen YouTube.

Wideo:

Czytaj także:

Anakonda-16: Strzelania bojowe czołgów PT-91 Twardy [ZDJĘCIA]

Francuzi chcą zmodernizować malezyjskie czołgi PT-91M Malaj

Wóz Wsparcia Bezpośredniego Gepard

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.