Wyrzutnie rakiet baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104 Patriot. / Wikimedia Commons

Niemcy i Amerykanie wycofają baterie Patriot z Turcji

W styczniu wygasa mandat natowskiej misji Active Fence w Turcji, w związku z czym Bundeswehra i US Army wycofają swoje baterie rakiet przeciwlotniczych Patriot z tego kraju.

O planach wycofania dwóch niemieckich baterii Patriot wraz z 250-osobową obsługą poinformowano w sobotę 15 sierpnia br. Berlin swoją decyzję tłumaczy m. in. względami finansowymi. Powrót stacjonujących w pobliżu tureckiego Kahramanmaraş żołnierzy i sprzętu do kraju nastąpi w styczniu przyszłego roku.

Wyrzutnia Patriot niemieckiej Bundeswehry na podwoziu MAN 8x8 / Źródło: Wikimedia

Wyrzutnia Patriot niemieckiej Bundeswehry na podwoziu MAN 8×8 / Źródło: Wikimedia Commons.

Dzień później podobną decyzję podjęli Amerykanie. Kontyngent Armii Amerykańskiej również składa się z dwóch baterii z 250-osobową załogą. Ambasada amerykańska w Ankarze oświadczyła, że wycofanie baterii Patriot wiąże się z potrzebą przeprowadzenia ich przeglądu naprawczego i modernizacji, jednakże Waszyngton nie wyklucza ponownego przebazowania w razie konieczności, co może nastąpić już w ciągu tygodnia od wystąpienia zagrożenia.

Wycofanie baterii ma nastąpić wcześniej, niż zapowiedzieli to Niemcy, bo w jeszcze w październiku br. USA zapewniły jednak, że do zakończenia misji Active Fence w styczniu przyszłego roku, za obronę powietrzną południowej części Turcji będą odpowiadać m.in. okręty US Navy wyposażone w System Walki Aegis (Aegis Combat System), a więc najprawdopodobniej przebywające na Morzu Śródziemnym niszczyciele rakietowe USS Donald Cook (DDG 75) i USS Porter (DDG 78), oba typu Arleigh Burke. Okręty aktualnie bazują w hiszpańskiej bazie morskiej Rota (Naval Station Rota, będąca częścią hiszpańskiej Base Naval de Rota pod dzierżawą US Navy ? przyp. red.) w Andaluzji.

W ramach natowskiej misji w Turcji stacjonują jeszcze Hiszpanie w pobliżu bazy lotniczej Incirlik (gdzie stacjonuje obecnie amerykańskie lotnictwo z myśliwcami F-16 ? przyp. red.), którzy zastąpili Holendrów w styczniu br. i nie jest wykluczone, że również ci ogłoszą rychłe wycofanie swoich baterii z terytorium sojusznika.

Misja Active Fence rozpoczęła się w styczniu 2013 roku i ma na celu obronę tureckiego terytorium przed atakami rakietowymi z Syrii będącej w ogniu wojny domowej, za pomocą baterii rakiet przeciwlotniczych Patriot państw członkowskich NATO. Jej mandat przewidziano na jeden rok i był już przedłużany dwa razy. Przewiduje się, że w styczniu 2016 roku misja dobiegnie końca.

MIM-104 Patriot by Ralph1989

MIM-104 Patriot by Ralph1989

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.