Od lewej: F-16C i F-16D z 555. Dywizjonu Myśliwskiego w bazie lotniczej Aviano. / Wikimedia Commons.

Sześć amerykańskich F-16 trafi do Turcji

Samoloty z 31. Skrzydła Myśliwskiego USAF, stacjonujące we włoskiej bazie lotniczej Aviano trafią do tureckiej bazy Incirlik w ramach natowskich operacji wojskowych przeciwko Państwu Islamskiemu.

Sześć myśliwców F-16 oraz 300 ludzi z obsługi trafi do tureckiej bazy lotniczej, leżącej na południu kraju w ramach amerykańskiej misji wsparcia NATO w misjach powietrznych przeciwko islamistom w Syrii i Iraku (The United States Mission to NATO ? przyp. red.).

Decyzja jest wynikiem zgody rządu w Ankarze na stacjonowanie jednostek amerykańskich sił powietrznych w Turcji, do której doszło podczas rozmowy telefonicznej premiera Recepa Tayyipa Erdogana z prezydentem Barrackiem Obamą pod koniec lipca br. Wskutek tureckiego-syryjskiego incydentu transgranicznego, w którym śmierć poniósł turecki żołnierz, a dwóch innych zostało rannych i wynikających z tego reperkusji w postaci ataków tureckiego lotnictwa i artylerii na pozycje islamistów w Syrii, zakończono trwający od listopada zeszłego roku impas w tej sprawie (czytaj więcej: Tureckie lotnictwo i artyleria przeciw Państwu Islamskiemu).

Decyzję skrytykował szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, podkreślając, że intencje USA do zapewnienia wsparcia lotniczego syryjskim siłom opozycyjnym może doprowadzić do pewnych błędów, które wpłyną negatywnie na sytuację w regionie.

W zeszłą środę, 5 sierpnia br. turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu, zapowiedział, że Stany Zjednoczone i Turcja przygotowują kampanię wojenną na dużą skalę przeciwko islamistom w Syrii i Iraku.

31. Skrzydło Myśliwskie (31st Fighter Wing; 31 FW) wraz z lotniczym komponentem w postaci 31. Grupy Operacyjnej (31st Operations Group; 31 OG) stacjonuje w bazie lotniczej Aviano w północno-wschodnich Włoszech (w regionie Friuli-Wenecja Julijska) i w jego ramach funkcjonują tam dwa dywizjony myśliwskie: 555. (555th Fighter Squadron; 555 FS) i 510. (510th Fighter Squadron; 510 FS), oba wyposażone w myśliwce wielozadaniowe F-16C/D Block 40.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.