Fregata rakietowa USS Simpson (FFG-56) typu Oliver Hazard Perry. / Wikimedia Commons.

Ostatnia fregata typu OHP wycofana z US Navy

W dniu 29 września br., dowództwo US Navy poinformowało o wycofaniu ze służby ostatniej fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry, USS Simpson (FFG-56). Oznacza to koniec ery fregat OHP w amerykańskiej marynarce wojennej.

Jednostka została wycofana po 30 latach służby, a jej macierzystymi bazami były Naval Station Newport (Rhode Island) w latach 1985-1994, następnie Naval Station Norfolk (Wirginia) w latach 1994-2001 oraz Naval Station Mayport (Floryda) aż do końca jej służby w US Navy.

Nie wiadomo, co stanie się z wycofaną fregatą. Zostanie ona tymczasowo odholowana do portu w Filadelfii (Pensylwania) i możliwe, że niebawem odsprzedana któremuś z sojuszników USA.

Jednostka chlubnie zapisała się pełniąc służbę w US Navy. W dniu 18 kwietnia 1988 roku USS Simpson brał udział w boju w czasie bitwy morskiej w Zatoce Perskiej. Irański kuter rakietowy IRIS Joshan typu Kaman (Combatte II) wystrzelił w kierunku amerykańskiej jednostki przeciw-okrętowy pocisk rakietowy Harpoon. Fregata odpowiedziała ogniem wystrzeliwując taki sam pocisk, który trafił irański okręt w nadbudówkę. IRIS Joshan zatonął. Załoga amerykańskiej jednostki otrzymała za to zatopienie odznaczenia: Joint Meritorious Unit Award oraz Combat Action Ribbon, a za całą misję w Zatoce Perskiej Armed Forces Expeditionary Medal.

W latach 1977-2015 Marynarka Wojenna USA operowała łącznie 51 jednostkami typu OHP, zbudowanymi w latach 1975-1989. Później wiele z wycofywanych jednostek były odsprzedanych bądź przekazanych za darmo sojusznikom Waszyngtonu. Australia zakupiła sześć okrętów nazywanych tam typ Adelaide (cztery zbudowano w USA, dwa u odbiorcy), z czego dwa już wycofano. Bahrajn otrzymał jeden ex-amerykański okręt, Egipt cztery, a Pakistan ma otrzymać sześć (z czego jeden jest już w służbie). Polska otrzymała dwie fregaty OHP w latach 2000 i 2002: kolejno ex-USS Clark (FFG-11) jako ORP Generał Kazimierz Pułaski (272) i ex-USS Wadsworth (FFG-9) jako ORP Generał Tadeusz Kościuszko (273). Tajwan operuje ośmioma jednostkami typu Cheng Kung, bazującymi na OHP, a Hiszpania sześcioma typu Santa María również wzorowanymi na amerykańskich okrętach. Turcja z kolei operuje ośmioma ex-amerykańskimi i zmodernizowanymi OHP nazywanymi typem G lub Gabya s?n?f? f?rkateyn(ler), a Tajlandia otrzymała dwie jednostki.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.