Spadochroniarze z 6. Brygady Powietrznodesantowej w pełnym oporządzeniu podczas ćwiczeń NATO Rapid Trident 2013 na terytorium Ukrainy. / Wikimedia Commons.

Polscy żołnierze w Turcji

Żołnierze z wojsk powietrznodesantowych i specjalnych biorą udział w międzynarodowych ćwiczeniach ?Efez-16? w zachodniej Turcji.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Jak poinformowała Polska Zbrojna, żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego (6. BPD), JTAC (Joint terminal attack controller) z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych (1. BLWL) oraz wojsk specjalnych zostali wysłani na międzynarodowe ćwiczenia wojskowe ?Efez-16? w okolice miejscowości Izmir, które rozpoczęły się 4 maja br. i potrwają do końca miesiąca.

Kilkudziesięciu spadochroniarzy z 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, m.in. pluton rozpoznawczy i pluton moździerzy, będzie ćwiczyć strzelanie, desantować się ze śmigłowców oraz okrętów w zatoce Do?anbey u wybrzeży Morza Egejskiego oraz prowadzić zwiad. Do Turcji polecieli na pokładzie ciężkiego transportowca C-17 Globemaster III wraz z pojazdami typu HMMWV, moździerzami 98 mm oraz bronią indywidualną i zespołową. Na miejscu zostaną przydzieleni do tureckiej 411. Brygady Zmechanizowanej. Główną część zadań dla Polaków przewidziano na koniec ćwiczeń, na 30 i 31 maja br.

Jak powiedział Polsce Zbrojnej płk Grzegorz Hałupka, dowódca 6. BPD:

To dla nas nowy, ale bardzo ważny kierunek szkoleniowy. Żołnierze sprawdzą swoje umiejętności w terenie górzystym i morskim. Będą też działać w innej strefie klimatycznej. Poznają nową bazę szkoleniową, wymienią się doświadczeniami z przedstawicielami innych armii.

Ćwiczenia „Efez” to największe manewry wojskowe organizowane co roku w Turcji. Tym razem bierze w nich udział prawie 8 tysięcy żołnierzy także ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kataru, Arabii Saudyjskiej i Azerbejdżanu. Charakter ćwiczeń to połączona międzynarodowa operacja wymuszenia pokoju.

Czytaj także:

Polacy na podium natowskich zawodów czołgowych Strong Europe Tank Challenge 2016

Polscy czołgiści rywalizują z kolegami z NATO w Niemczech [WIDEO]

Polski żołnierz najlepszym strzelcem wyborowym

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.