Zdjęcie biało-czerwonej flagi z bazy Vulcan / źródło: www.isaf.wp.mil.pl

Polska jest 18. siłą militarną na świecie

Według corocznego rankingu sił zbrojnych opublikowanych na portalu Globalfirepower.com Wojsko Polskie zajmuje 18. pozycję na świecie. Ranking ten porównuje potencjał militarny ponad 100 krajów w zakresie zdolności do prowadzenia działań wojennych i potęgi konwencjonalnych sił zbrojnych.

Klasyfikacja światowego potencjału militarnego prowadzona jest przez portal Globalfirepower.com już od wielu lat, przez co umożliwia śledzenie rozwoju siły militarnej poszczególnych państw na przestrzeni kolejnych lat oraz porównanie ich potencjałów obronnych.

Polskie czołgi Leopard 2 / Źródlo: 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana

Polskie czołgi Leopard 2 / Źródlo: 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana

Autorzy rankingu układają w kolejności siły wojsk dzięki użycia tzw. wskaźnika Power Index dla każdego z narodów, na który składa się ponad 50 czynników. Zarówno w skali globalnej siły, niezależności działań, zapasów strategicznych jak też wydatków na obronność czy też zdolności do samodzielnej walki, biorąc pod uwagę posiadane zasoby. Jak zaznaczają autorzy, nie biorą pod uwagę sojuszy, polityki, aktualnej władzy ani potencjału atomowego. Wyniki są modyfikowane przez takie czynniki jak siła ekonomiczna, zasoby naturalne i poziom technologiczny, który często równoważy liczebność dużych, lecz mniej zaawansowanych sił zbrojnych. Tak złożona struktura wskaźnika pozwala na porównywanie mniejszych armii, ale wyposażonych w nowoczesne technologie z armiami większymi dysponującymi jednak przestarzałym sprzętem.

Od wielu lat na szczycie znajdują się siły zbrojne USA, Rosji i Chin. Tuż za nimi znajdują się Indie, wyprzedzające Wielką Brytanię. W pierwszej dziesiątce znalazły się też Francja, Niemcy i Turcja. Stawkę zamykają azjatyckie potęgi – Korea Południowa wyprzedzająca Japonię.

Operatorzy JWK z Lublińca. / http://www.zoom.mon.gov.pl

Operatorzy JWK z Lublińca. / http://www.zoom.mon.gov.pl

Polska od kilku lat konsekwentnie pnie się w górę. W tegorocznym rankingu, oceniającym naszą siłę z roku 2013 znaleźliśmy się na 18 miejscu, przy czym rok wcześniej zajmowaliśmy 24 miejsce.

Wojsko Polskie stanowi też poważną siłę w regionie. Wśród krajów europejskich znajdujemy się na piątym miejscu, za Wielką Brytanią, Francją, Niemcami i Włochami. Pod względem wydatków na obronność zajęliśmy 8. miejsce w Europie i 25. na świecie.

>>> PEŁNY RANKING <<<

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.