USS Harry S. Truman (CVN-75) / Wikimedia Commons.

Pożar na amerykańskim lotniskowcu

W nocy z wtorku na środę miał miejsce pożar na pokładzie atomowego lotniskowca USS Harry S. Truman (CVN-75). W czasie tankowania zapalił się jeden z myśliwców pokładowych F/A-18C Hornet. Pilot zdołał się katapultować, a jeden z marynarzy został ranny.

Przebywający na Atlantyku u wybrzeży Wirginii okręt wykonywał standardowe ćwiczenia z lotnictwem pokładowym przed planowanym na zimę rozmieszczeniem grupy uderzeniowej lotniskowca w Zatoce Perskiej. W czasie tankowania jednomiejscowego F/A-18C Hornet, należącego do 106. Eskadry Myśliwców Uderzeniowych Gladiators (VFA-106), doszło do pożaru, w wyniku którego ranny został jeden marynarz. Pilot zdołał się katapultować i wylądował na pokładzie okrętu. Pilot i marynarz zostali przetransportowani do New Hanover Regional Medical Center w Wilmington w Karolinie Północnej. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Komisja dochodzeniowa US Navy bada przyczyny wypadku oraz stan uszkodzonego samolotu, po którym zadecydują o jego ewentualnym remoncie lub spisaniu na straty.

To już drugi w tym roku wypadek na amerykańskim lotniskowcu. W dniu 12 maja dwumiejscowy F/A-18F Super Hornet, należący do 211. Eskadry Myśliwców Uderzeniowych Checkmates (VFA-211) spadł do wód Zatoki Perskiej krótko po stracie z pokładu lotniskowca USS Theodore Roosevelt (CVN-71) (czytaj więcej: Amerykański Super Hornet rozbił się w Zatoce Perskiej).

F/A-18C Hornet z 106. Eskadry Myśliwców Uderzeniowych Gladiators (VFA-106) podchodzący do lądowania na pokładzie lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69)

F/A-18C Hornet ze 106. Eskadry Myśliwców Uderzeniowych Gladiators (VFA-106) podchodzący do lądowania na pokładzie lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69) / Wikimedia Commons.

 

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.