UH-60 Black Hawk, należący do 10. Dywizji Górskiej nad Afganistanem. / Wikimedia Commons.

Prawie 2.000 amerykańskich żołnierzy pojedzie do Iraku i Afganistanu

W dniu 8 stycznia br. US Army ogłosiła, że 1.800 żołnierzy zostanie wysłanych na wiosnę do Iraku i Afganistanu, by wesprzeć trwające tam operacje wojskowe.

Około 1.300 żołnierzy wesprze operację Inherent Resolve w Iraku, a 500 operację Freedom’s Sentinel w Afganistanie. Żołnierze 2. Batalionu 87. Pułku Piechoty, będącego częścią 2. Zespołu Brygadowego 10. Dywizji Górskiej będą służyć jako doradcy dla Afgańskich sił bezpieczeństwa (ANDSF). Batalion przejdzie w tym miesiącu szkolenie przed misją w centrum szkoleniowym Joint Readiness w Fort Polk (Luizjana). Warto zauważyć, że 10. Dywizja Górska jest jedną z najczęściej wysyłanych formacji US Army na zagraniczne misje wojskowe.

Z kolei 101. Dywizja Powietrznodesantowa wystawi żołnierzy z 2. Zespołu Brygadowego jako doradców dla Irackich sił bezpieczeństwa (ISF), które walczą z okupacją części kraju z terrorystami Państwa Islamskiego (ISIS). Zastąpią oni swoich kolegów z 1. Zespołu Brygadowego 10. Dywizji Górskiej, którzy powrócą do kraju.

Decyzja jest o tyle zaskakująca, gdyż na początku grudnia zeszłego roku, władze irackie, jak i amerykańska administracja zapewniały, że interwencji lądowej w tym kraju nie będzie (czytaj więcej: Irak nie chce interwencji lądowej USA).

Administracja Obamy przedłużyła także obecność dotychczasowych sił amerykańskich w Afganistanie, które liczą 9.800 żołnierzy, którzy uczestniczą w natowskiej operacji Resolute Support (czytaj także: Oznaka rozpoznawcza PKW w misji Resolute Support w Afganistanie).

Czytaj także:

Śmierć operatora sił specjalnych USA w Afganistanie

Pentagon: Sytuacja w Afganistanie jest zła

Polscy specjalsi znów w Afganistanie

USA i NATO rozważają pozostanie w Afganistanie

Operator Delta Force poniósł śmierć w Iraku

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.