Fot. US Navy.

RIMPAC 2016 wystartował

W dniu 5 lipca br. w morsko-lotniczej bazie Pearl Harbour-Hickam na Hawajach zainaugurowano 25. edycję sześciotygodniowych, międzynarodowych ćwiczeń morskich Rim of the Pacific (RIMPAC) 2016 z udziałem 26 państw.

W czasie konferencji prasowej w Joint Base Pearl Harbor?Hickam (JBPHH) na Hawajach, otwierającej główną część ćwiczeń, zaplanowanych jako największych do tej pory, dowódca III Floty US Navy, wiceadm. Nora Tyson i jednocześnie kierownik ćwiczenia, powitała załogi z wszystkich państw uczestniczących w tegorocznej edycji. Pełny tekst przemówienia (w jęz. angielskim) tutaj: RIMPAC opening speech.

Fot. Facebook @RimofthePacific

Fot. Facebook @RimofthePacific

W RIMPAC 2016 biorą udział marynarki wojenne z: USA jako gospodarza, a także Australii, Brunei, Chile, Chińskiej Republiki Ludowej, Danii, Filipin, Francji, Holandii, Indii, Indonezji, Japonii, Kanady, Kolumbii, Korei Południowej, Malezji, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Peru, Singapuru, Tajlandii, Tonga, Wielkiej Brytanii oraz Włoch (zabrakło reprezentantów Brazylii, lecz Marinha do Brasil zapowiedziała swój udział w RIMPAC 2018). W ćwiczeniach u wybrzeży Hawajów i Kalifornii, które potrwają do 4 sierpnia br., weźmie udział 45 okrętów nawodnych i 5 podwodnych, ponad 200 statków powietrznych oraz łącznie 25.000 oficerów, marynarzy i lotników. Zastępcami wiceadm. Tyson w kierownictwie ćwiczenia kanadyjski wiceadm. Scott Bishop oraz japoński wiceadm. Koji Manabe. Trzy państwa: Dania, Niemcy i Włochy wezmą udział w ćwiczeniach po raz pierwszy.

Hasłem tegorocznej edycji jest Capable, Adaptive, Partners (Zdolności, Adaptacyjność, Partnerzy). Zaplanowano szereg wspólnych przedsięwzięć, takich jak: operacje desantowe za pomocą amfibii na wybrzeżu południowej Kalifornii, strzelania rakietowe z najnowszych amerykańskich okrętów litoralnych (czytaj także: Pierwsza misja USS Coronado (LCS 4)), artyleryjskie, operacje zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), reagowanie na wypadek katastrof, zapewnianie bezpieczeństwa żeglugi w czasie pokoju i wojny, ćwiczenia obrony przeciwlotniczej, przeciwdziałanie piractwu morskiemu, operacje ratunkowe i nurkowania, utylizacja amunicji i oczyszczanie pól minowych. Pierwsze ćwiczenia RIMPAC miały miejsce w 1971 roku.

Fot. Facebook @RimofthePacific

Fot. Facebook @RimofthePacific

Dowódca Floty Pacyfiku Stanów Zjednoczonych (United States Pacific Fleet; USPACFLT) adm. Scott Swift powiedział w czasie uroczystości rozpoczęcia ćwiczeń:

[RIMPAC] zrzesza 26 państw z Ameryki Północnej i Południowej, Azji, Europy oraz Australii i Oceanii. To jest to, co międzynarodowa społeczności robi w celu utrzymania norm, standardów, zasad i przepisów, które przewidują wspaniałą stabilizację i bezpieczeństwo ? fundament dobrobytu ? którymi my wszyscy cieszymy się w ciągu ostatnich 70 lat. Biennale [co dwa lata ? przyp. red.] ćwiczeń jest odpowiedzią na powtarzające się niepokojące podziały i napięcia zagrażające bezpieczeństwu i stabilności w tym ryzykownym regionie.

Mimo, iż w czasie samej konferencji udział Chin (po raz drugi zresztą; ostatni raz Państwo Środka brało udział w RIMPAC 2014 ? przyp. red.) nie został podkreślony, to po jej zakończeniu, adm. Swift zapytany o udział tego państwa w tegorocznej edycji powiedział dziennikarzom, że:

Myślę, że to wspaniale, że Chiny są częścią tego przedsięwzięcia. Uważam, że każdy kraj jest cennym uczestnikiem dla RIMPAC.

Z uwagi na wzmożoną i kontrowersyjną działalność chińskich sił zbrojnych na Morzu Południowochińskim (Chiny wzmocniły sporne wyspy na Morzu Południowochińskim; Chiny rozbudowują instalacje wojskowe na Morzu Południowochińskim) większość dziennikarzy pytało, czy udział Pekinu w RIMPAC 2016 nie jest swego rodzaju nagrodą za te działania. Adm. Swift i wiceadm. Tyson zgodnie mówili, że w ćwiczeniach RIMPAC nie chodzi o Chiny, dodając, że Państwo Środka to znaczący gracz na obszarze Pacyfiku, taki jak Australia czy Japonia.

Fot. Facebook @RimofthePacific

Fot. Facebook @RimofthePacific

Fot. Facebook @RimofthePacific

Fot. Facebook @RimofthePacific

Fot. Facebook @RimofthePacific

Fot. Facebook @RimofthePacific

Czytaj także:

Zmodyfikowany okręt podwodny typu Ohio zawinął do Yokosuki

Dwa amerykańskie lotniskowce na Morzu Filipińskim [FOTO+WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.