Źródło: foxtrotalpha.jalopnik.com

Rosja pręży muskuły: próby z rakietami balistycznymi i manewrującymi

Rosja przeprowadziła serię manewrów wojskowych w całym kraju, podczas których wystrzelono rakiety balistyczne z morza i lądu oraz manewrujące z morza i powietrza.

Rozwój oraz dalsze perspektywy dla rosyjskich strategicznych systemów balistycznych po rozpadzie ZSRR

Rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o przeprowadzeniu serii ćwiczeń wojskowych w rożnych regionach kraju z użyciem uzbrojenia rakietowego różnej klasy, mające na celu sprawdzenie gotowości bojowej rosyjskich sił zbrojnych.

Z kosmodromu Plesieck wystrzelono międzykontynentalny pocisk balistyczny RT-2UTTH Topol-M, co rosyjskie MON skomentowało jako sprawdzenie niezawodności komunikacji prawidłowego odczytu treningowych i bojowych rozkazów w ramach całego łańcuchu dowodzenia, z centralnego dowództwa sił rakietowych po stanowiska dowodzenia i podległe im jednostki rakietowe. Wartym odnotowania jest fakt, że wystrzelenie pocisku balistycznego z Plesiecka nastąpiło w dwa dni po udanym starcie innej rakiety balistycznej, RS-24 Jars, z tego samego miejsca (czytaj więcej: Rosja testuje międzykontynentalny pocisk balistyczny ? kilka dni po USA).

W tym samym czasie z Morza Barentsa, należący do Floty Północnej atomowy okręt podwodny K-117 Briańsk (projektu 667BDRM Delfin; w kodzie NATO: Delta IV) dokonał odpalenia pocisku balistycznego R-29RMU Siniewa, oznaczonego także jako RSM-54 (w kodzie DIA/NATO: SS-N-23 Skiff; indeks GRAU: 3M27), a z Morza Ochockiego inny okręt, należący do Floty Oceanu Spokojnego, K-223 Podolsk (projektu 667BDR Kalmar; w kodzie NATO: Delta III), wystrzelił pocisk R-29R/RSM-50 (w kodzie DIA/NATO: SS-N-18 Mod. 1 Stingray; indeks GRAU: 4K75DU i 3M65).

Na Morzu Kaspijskim z kolei wystrzelono z jednostki nawodnej Flotylli Kaspijskiej pocisk manewrujący z rodziny Kalibr (Klub-N), podobny jaki użyto na początku października br. w ataku rakietowym na pozycje islamistów w Syrii (czytaj więcej: Rosyjski atak rakietowy na ISIS).

Na poligonie Pemboi w Republice Komi oraz Kura na Kamczatce, bombowce strategiczne Tu-160 (w kodzie NATO: Blackjack) wystrzeliły pociski manewrujace z rodziny Raduga Ch-55 (w kodzie DIA/NATO: AS-15 Kent), a na poligonie Kapustin Jar dokonano udanego wystrzelenia pocisku balistycznego krótkiego zasięgu 9K720 Iskander-M (w kodzie DIA/NATO: SS-26 Stone; indeks GRAU: 9K720).

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.