Su-30SM. / Wikimedia Commons.

Rosjanie przechwycili izraelskie myśliwce

W nocy z 1 na 2 października br. sześć rosyjskich myśliwców Su-30SM przechwyciło cztery izraelskie F-15I Ra’am, gdy te naruszyły przestrzeń powietrzną Syrii.

Do incydentu doszło, gdy rosyjskie maszyny wystartowały z syryjskiej bazy lotniczej Hmimim i skierowały się na patrol nad Morzem Śródziemnym na kierunku w stronę Cypru.

Jednakże Rosjanie zmienili kierunek lotu na południe po otrzymaniu komunikatu o naruszeniu przestrzeni powietrznej Syrii przez samoloty nadlatujące znad Libanu. Intruzami okazali się Izraelczycy w czterech myśliwcach F-15I Ra’am. Zaskoczeni piloci izraelscy nie podjęli walki i skierowali się z powrotem na południe.

F-15I Ra'am. / Wikimedia Commons.

F-15I Ra’am. / Wikimedia Commons.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.