Fot. Grafika Patriotyczna

We włoskiej Vicoli powstanie park im. Witolda Pileckiego

Jak podaje włoski portal „Notizie in un click” w miejscowości Vicolli w Abruzji powstaje miejski park, którego patronem zostanie rotmistrz Witold Pilecki. Oficjalna uroczystość nadania jego imienia odbędzie się 30 lipca, a w uroczystościach ma wziąć polski ambasador we Włoszech ? Tomasz Orłowski. Wart podkreślenia jest fakt, iż jest to pierwsza na świecie inicjatywa nazwania obiektu użyteczności publicznej znajdującego się poza Polską ? imieniem Witolda Pileckiego.

Bohaterskie czyny oraz walka Pileckiego są dobrze znane Włochom, a to za sprawą książki Marco Patricelli, który – jak podkreślił włoski portal – przybliżył im Pileckiego, który nie jest znany na Zachodzie, ale także we własnym kraju. Włosi rotmistrza Witolda Pileckiego nazywają „wolontariuszem z Auschwitz”. Władze swoją decyzję o wyborze naszego bohatera na patrona miejskiego parku uzasadnili tym, że rotmistrz Pilecki jest wielkim bohaterem walki z dwoma totalitaryzmami.

Witold Pilecki (pseud. Witold, Druh, nazwiska konspiracyjne  ?Roman Jezierski?, ?Tomasz Serafiński?, ?Leon Bryjak?, ?Jan Uznański?, ?Witold Smoliński?) ? polski wojskowy, rotmistrz, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień i organizator ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. ?Raportów Pileckiego?.

Został aresztowany 8 maja 1947 przez władze komunistyczne.  W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Proces rtm. Pileckiego i tzw. ?grupy Witolda? rozpoczął się 3 marca 1948 przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie. Witold Pilecki został oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej.

Unieważnienie wyroku w sprawie Witolda Pileckiego oraz pozostałych, osądzonych wraz z nim w 1948 roku, nastąpiło 1 października 1990 roku. Wojskowy Sąd Najwyższy uwolnił skazanych od stawianych im podczas procesu zarzutów, podkreślając niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków, które zapadły z naruszeniem prawa.

Rotmistrz Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=wONqrVnmFyw&w=640&h=360]

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.