Artystyczna wizja An-188. / Źródło: antonov.com

Wkrótce nowy ukraiński transportowiec?

Dmytro S. Kiva, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Antonow, podczas Paris Air Show zapowiedział budowę nowego, czterosilnikowego samolotu transportowego oznaczonego jako An-188.

Kiva, który jest także głównym konstruktorem w przedsiębiorstwie powiedział, że kadłub będzie bazował na turbośmigłowym An-70, ale napędzać będą go silniki turbowentylatorowe. Nowa konstrukcja o maksymalnej masie startowej około 140 ton i ładowności 40 ton, będzie w tej samej niszy co bazowy model oraz Airbus A400M Atlas. An-188 będzie również posiadać większe skrzydła.

Samolot będzie w stanie operować z nieutwardzonych i krótkich lotnisk do 915 metrów długości. Napęd odrzutowy zapewni wysoką efektywność ekonomiczną i małe zużycie paliwa do 4.600 kg na jedną godzinę lotu.

Firma przewiduje, że z uwagi na zerwanie współpracy wojskowej z Rosją, samolot będzie wyposażony w zachodnią awionikę. W kwestii silników, sprawa jest otwarta i trwają negocjacje. Brane pod uwagę są rodzime, nowe D-436-FM lub I-28 (choć nie wiadomo, co Kiva miał na myśli pod nazwą ?I-28? – przyp. red.). D-436-FM są najnowszym wariantem z rodziny silników Iwczenko-Progress D-436, produkowanych przez OAO Motor Sicz z Zaporoża. Napędzają dwusilnikowy odrzutowy samolot pasażerski regionalnego zasięgu An-158 (148-200). Silniki dla An-188 będą gotowe w przyszłym roku.

Nie wiadomo, kiedy powstanie prototyp An-188, gdyż pozostaje on na razie w fazie projektowania. Natomiast w dniu 7 maja br. miał miejsce oblot innego ukraińskiego samolotu oznaczonego jako An-178. Jest to dwusilnikowy, transportowiec średniego zasięgu, bazujący na wspomnianym An-158. Powstał jako potencjalna konkurencja dla C-27J Spartan, CASA C-295M, C-130J Super Hercules oraz Embraer KC-390. Antonow ocenia globalne zapotrzebowanie na 200 egzemplarzy An-178.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.