/flickr.

Wspólny brytyjsko-francuski fundusz budowy pocisków rakietowych

Francuski Direction Générale de l’armement (DGA) i brytyjski Defence Science and Technology Laboratory (Dstl) utworzą wspólny fundusz rozwoju technologii rakietowych pod nazwą Materials & Components for Missiles Innovation Technology Partnership (MCM ITP).

Program, powołany przez francuską agencję uzbrojenia DGA i brytyjskie wojskowe laboratorium naukowo-techniczne przy Ministerstwie Obrony Narodowej Dstl, zapewni rozwój dla 21 projektów i ruszy formalnie we wrześniu przyszłego roku.

MCM ITP ma na celu konsolidację możliwości obu krajów w zakresie budowy kompleksów uzbrojenia rakietowego, wzmocnienie bazy technologicznej oraz umożliwienie lepszego zrozumienia wzajemnych potrzeb w przyszłości. Program będzie zarządzał łącznie 121 najnowocześniejszymi technologiami, które dziś są jeszcze w fazie laboratoryjnej, ale niosą nadzieję na rozwój w niedalekiej przyszłości.

Z rocznym budżetem wynoszącym 12,5 mln EUR, finansowanym ze strony rządów obu państw oraz przemysłu zbrojeniowego fundusz, będzie skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw oraz środowisk akademickich, by stać się podstawą dla przyszłych wspólnych programów badawczych i technologicznych systemów rakietowych Wielkiej Brytanii i Francji.

Konsolidacja funduszu nastąpiła w czasie konferencji i wystawy, która miała miejsce w dniach 21-22 października br. w Brighton (Wielka Brytania). Mark Owen, który został szefem MCM ITP, z zadowoleniem przyjął finalizację przedsięwzięcia:

Cieszymy się, że możemy być świadkami tego, że rządy Zjednoczonego Królestwa i Republiki Francuskiej zaangażują się (w to przedsięwzięcie ? przyp. red.) w ciągu najbliższych dwóch lat. Zaproszenie do nowych propozycji projektów zostało właśnie uruchomione na stronie internetowej MCM ITP i potrwa do dnia 30 listopada 2015 roku. Daje to możliwość dla brytyjskich i francuskich przedsiębiorstw dostęp do tych środków, z wszelkimi projektami, które zostaną zatwierdzone od września 2016 roku począwszy.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.