Zmarł Tymoteusz Duchowski ps. Motek – żołnierz AK

Dziś, w wieku 86 lat, zmarł Tymoteusz Duchowski pseudonim ?Motek?  – powstaniec warszawski walczący w Oddziale 227, plutonu harcerskiego Armii Krajowej, zgrupowania ?Żyrafa?, obwód ?Żywiciel?, Warszawa, Żoliborz. Był m. in. łącznikiem kanałowym między Żoliborzem a Starym Miastem. Służba ?Szczura kanałowego? była bardzo niebezpieczna i trudna, a pełnili ją nastoletni chłopcy o wzroście do 150 cm, bo tylko oni mogli się poruszać w miarę wygodnie po niskich kanałach.

W czasie uroczystości związanej z sześćdziesiątą dziewiątą rocznicą akcji Kutchera, czyli wykonania wyroku śmierci przez żołnierzy Armii Krajowej w czasie II wojny światowej na niemieckim kacie Warszawy, zostało zrobione najsłynniejsze zdjęcie zmarłego weterana. Celem zdjęć Piotra Bławickiego było pokazanie bohaterów Armii Krajowej i współczesnych żołnierzy kontynuujących ich tradycje z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

Pokazanie pokolenia bohaterów II wojny światowej i współczesnych żołnierzy kontynuujących ich tradycje było trudne. To dwie różne rzeczywistości, dwie inne sytuacje polityczne, zupełnie różne uzbrojenie. Ale oba światy łączą ludzie, ich bohaterstwo i poświęcenie. Chciałem zrobić zdjęcie autentyczne, bez aranżacji. Udało się dopiero pod koniec drugiego dnia pracy, podczas spotkania weteranów z młodzieżą
? relacjonuje Piotr Bławicki

1655969_665067143556956_1310119834_nZdjęcie to okazało się internetowym hitem, które na Facebooku zdobyło prawie 4 tysiące kliknięć Lubię to. Fotografia ponadto doczekała się książkowej publikacji oraz analizy o wojskowych działaniach Public Relations. Zdjęcie, które wzbudziło tak wielkie zainteresowanie przedstawiało weterana Tymoteusza Duchowskiego ps. Motek, trzymającego w rękach pistolet HK USP, który właśnie podał mu komandos z Lublińca.

>>> „Mamo, tego Niemca też będziemy rżnęli?”
czyli wywiad z Tymoteuszem Duchowskim w TVN24 <<<

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !!!

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.