Żołnierze spod znaku trupiej główki – recenzja

Wojskowy symbol trupiej główki rozpowszechnił się na wszystkich kontynentach. Niewątpliwym błędem jest kojarzyć go wyłącznie z morderczymi czy zbrodniczymi zamiarami oraz celami tych, którzy go używali. Kompleksowo tematem ?trupiej główki? zajął się historyk wojskowości Jacek Jaworski, który za pośrednictwem Wydawnictwa Dragon opublikował obszerną pracę zatytułowaną ?Żołnierze spod znaku trupiej główki?.

Praca jest swego rodzaju kompendium wiedzy; zawiera pełny zakres wiedzy o wszystkich jednostkach wojskowych, ruchach narodowo-wyzwoleńczych, powstańcach, którzy wyróżniali się znakiem czaszki, nadanych im w uznaniu szczególnych zasług bojowych. Nosili go piechurzy, kawalerzyści, artylerzyści, lotnicy i marynarze niemal wszystkich armii świata. Zawsze był dla nich powodem do dumy, kwalifikował ich do elity najdzielniejszych żołnierzy.

Książka podzielona jest na rozdziały-państwa w których autor doszukał się symboliki trupiej czaszki, Takich państw jest ponad 70 ! reprezentujących wszystkie kontynenty. W skrócie podana jest historia każdego oddziału, szlak bojowy, a także opis okoliczności nadania mu odznaki w postaci czaszki.

Autor zauważa, że wojskowa odznaka, emblemat czy naszywka w postaci czaszki kojarzy się głównie z okresem II wojny światowej i bywa niejako z automatu przypisywana złowieszczej symbolice SS. Dlatego też większość z zainteresowanych odbiera owe oznaczenia z niechęcią lub wręcz wrogo. Jednocześnie podkreśla, że jest to duże uogólnienie, a zarazem niesłuszne, gdyż niemal wszystkie europejskie armie, za wyjątkiem szwajcarskiej i duńskiej posługują się tym znakiem od wielu stuleci. Najstarszy tego typu przypadek, dotyczy wojsk włoskich, odnotowano już w XII wieku. Także w Polsce znak czaszki umieszczany na czapkach, mundurach itp. znalazł silne odzwierciedlenie w symbolice wojskowej, poczynając od wybuchu Powstania Listopadowego w 1830 roku do współczesności, często zastępując znak orła. Pod tym względem wojsko polskie znajduje się w ścisłej czołówce europejskiej, podobnie jak armia rosyjska.

Jaworski wykorzystał niezliczone ilości fotografii emblematów z wizerunkiem czaszek dla poszczególnych formacji. Pochodzenie wszystkich jest doskonale udokumentowane w dziale źródła ilustracji na stronach internetowych. Ilustracje te gromadzone przez autora od kilku lat, stanowią integralną część tekstu i w znaczącym stopniu podnoszą atrakcyjność całości jako kompendium wiedzy, tworząc z pracy rodzaj bogatego w szatę graficzną albumu. Blisko 400 przypisów świadczy o niezwykle rzetelnym podejściu do tematu. Twarda oprawa, a także techniczne wykonanie książki nie budzą zastrzeżeń. Praca godna polecenia wszystkim zainteresowanym symboliką ?trupiej główki?, a także pasjonatom historii.


zolnierze-spod-znaku-trupiej-glowki-b-iext46051392Autor: Jacek Jaworski

Tytuł: Żołnierze spod znaku trupiej główki

Wydawnictwo: Dragon

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7887-203-0

Liczba stron: 432

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.