Belgia od dawna boryka się z terroryzmem. Na zdjęciu Belgijscy antyterroryści podczas przygotowań do szturmu z 2014 roku. / www.vosizneias.com
Belgia od dawna boryka się z terroryzmem. Na zdjęciu Belgijscy antyterroryści podczas przygotowań do szturmu z 2014 roku. / www.vosizneias.com

Belgia w czołówce „eksporterów” dżihadu

Jak donosi portal iflscience.com, Belgia zajmuje pierwsze miejsce na liście państw z którego pochodzi najwięcej bojowników zasilających struktury ISIS w Syrii. W stolicy Unii Europejskiej na milion obywateli aż 40 z nich decyduje się zasilić szeregi skrajnie fundamentalistycznej organizacji terrorystyczne Z kolei według ustaleń dziennika ?Le Soir? co miesiąc  z Belgii wyjeżdża około 10 osób, aby dołączyć do państwa islamskiego.

Warto przy tym podkreślić, iż Belgia ma jedne z największych społeczności muzułmańskich w Unii Europejskiej w ujęciu procentowym. Belgia stanowi bowiem dom dla około 650 tysięcy muzułmanów, czyli około 6% całej tamtejszej populacji.Niemniej jednak w klasyfikacji międzynarodowej pierwsze miejsce na niechlubnym podium zajmuje Jordania, gdzie na milion obywateli przypada niebagatelna liczba 315 bojowników. Na miejscu drugim znalazła się Tunezja, a na trzecim Arabia Saudyjska.

Przybliżona liczba bojowników ISIS na milion obywateli z poszczególnych państw. / http://www.iflscience.com/

Przybliżona liczba bojowników ISIS na milion obywateli z poszczególnych państw. / http://www.iflscience.com/

Wielu zagranicznych bojowników państwa islamskiego pochodzi również z państw obszaru poradzieckiego (Kaukaz, Azja Centralna, Powołże, Azerbejdżan, Krym) . Obecnie na terytorium Syrii, a w mniejszym stopniu również Iraku, walczy kilka tysięcy bojowników. Wedle statystyk najwięcej z nich pochodzi Kosowa, Albanii i Uzbekistanu. Jak podkreślają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich u źródeł tego zjawiska leżą dynamiczne zmiany wewnątrz islamu na obszarze postsowieckim, przede wszystkim rozwój salafizmu i wojującego islamu oraz internacjonalizacja i globalizacja tamtejszego islamu.

Komentarze

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.