Amerykańskie bomby lotnicze ogólnego przeznaczenia Mk 84 (większa) oraz Mk 82. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Bomby lotnicze dla F-16 będą produkowane w Polsce

W dniu 17 maja br. Zakłady Chemiczne ?Nitro-Chem? S.A. podpisały list intencyjny z włoską spółką RWM Italia S.p.A. w sprawie możliwości rozpoczęcia produkcji w Bydgoszczy bomb lotniczych Mk 82 i Mk 84, przeznaczonych na uzbrojenie myśliwców wielozadaniowych F-16 ?Jastrząb?.

W środę, 17 maja br., należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) S.A., Zakłady Chemiczne ?Nitro-Chem? S.A. podpisały list intencyjny z włoską spółką RWM Italia S.p.A., należącą do koncernu Rheinmetall Defence, w sprawie możliwości rozpoczęcia produkcji w Bydgoszczy bomb lotniczych Mark 82 i Mark 84, przeznaczonych na uzbrojenie myśliwców wielozadaniowych F-16 ?Jastrząb?.

List intencyjny został podpisany przez prezesa zarządu bydgoskich zakładów chemicznych, Krzysztofa Kozłowskiego oraz prezesa włoskiej spółki, Fabia Sgarziego. Otwiera on możliwość rozpoczęcia produkcji bomb lotniczych, używanych przez samoloty F-16, we współpracy z Włochami, którzy są cerfyfikowanym i uznanym na świecie producentem tego rodzaju uzbrojenia.

Rozpoczęcie produkcji bomb lotniczych z rodziny Mk przez Zakłady Chemiczne ?Nitro-Chem? S.A. istotnie podniesie zdolności produkcyjne polskiego przemysłu obronnego. Oznacza to również zabezpieczenie dostaw dla Sił Zbrojnych RP w tym zakresie, a także możliwość produkcji bomb lotniczych z przeznaczeniem na eksport. Produkcja ma ruszyć w ciągu 4-6 miesięcy, a Włosi będą dostarczać do Bydgoszczy korpusy bomb, które będą następnie wypełniane materiałem wybuchowym.

Jak podkreślają Włosi, umowa ma charakter strategiczny i ekonomiczny, pozwoli Polsce na zakup i produkcję bomb Mk 82, będących już na wyposażeniu Sił Powietrznych RP oraz możliwość zakupu cięższych Mk 84 w przyszłości. Z kolei strona polska deklaruje, że produkcję będzie można rozpocząć tak szybko ze względu na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji, by dostosować bydgoskie zakłady do produkcji cięższych bomb (do tej pory produkowano tam bomby burzące o masie 100 kg ? przyp. red.). Oprócz tego, bomby tego typu są zdolne do konwersji na amunicję kierowaną, co również obniży w przyszłości koszty pozyskania tego typu uzbrojenia przez Siły Powietrzne RP.

F-16C Block 52+. /Fot. Michał Kuna Foto | https://www.facebook.com/michalkunafoto/

Bomba lotnicza Mark 82 jest to, zaprojektowana i produkowana przez amerykański koncern zbrojeniowy General Dynamics, swobodnie opadająca bomba odłamkowo-burząca ogólnego przeznaczenia o długości 2,22 metra, średnicy 273 mm i masie nominalnej 227 kg (500 funtów), a z uwzględnieniem lotek, zapalnika oraz systemów spowalniających opadanie masa całkowita waha się od 253 kg (510 funtów) do 259 kg (570 funtów). Ładunek wybuchowy stanowi tritonal (80% trotylu i 20% proszku aluminiowego), minol lub H-6 o masie 87 kg (192 funtów). Na jej podstawie skonstruowano rodzinę kierowanych laserowo Paveway II/III czy wspólną amunicję ataku bezpośredniego (JDAM).

Bomba lotnicza Mark 84 to również zaprojektowana i produkowana przez General Dynamics swobodnie opadająca bomba odłamkowo-burząca ogólnego przeznaczenia, największa bomba serii Mark 80. Ma 3,3 metra długości, średnicę 457 mm i masę nominalną 909 kg (2.000 funtów), a z uwzględnieniem lotek, zapalnika oraz systemów spowalniających opadanie od 896 kg (1.972 funtów) do 947 kg (2.083 funtów). Ładunek wybuchowy również stanowi tritonal, ale o znacznie większej masie, wynoszącej 429 kg (945 funtów). Może być używana jako głowica bojowa laserowo naprowadzanych bomb GBU-10 i GBU-24 czy naprowadzanych optycznie GBU-15 i GBU-31 z systemem naprowadzania JDAM.

Źródło:

pgzsa.pl: Zakłady Chemiczne ?Nitro-Chem? S.A. i RWM Italia S.p.A. podpisały list intencyjny o produkcji bomb lotniczych z rodziny Mk

Czytaj także:

Baltic Air Policing: Pierwsze przechwycenie rosyjskiego samolotu przez polskie F-16

IU MON: Kolejne bomby ćwiczebne dla Jastrzębi

Bomby kierowane GBU-38 JDAM dla polskich myśliwców F-16

Bomby kierowane GBU-12 Paveway II dla F-16 Jastrząb

Bomby lotnicze Mk 82 dla F-16 Jastrząb

Kownacki: Pociski JASSM dla F-16 dotarły do Polski

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.