Eurocopter H225M Caracal / Źródło: Wikimedia Commons

Centralne Biuro Antykorupcyjne zbada przetarg na śmigłowce wielozadaniowe

W dniu 21 października br. Wydział Komunikacji Społecznej CBA poinformował o wszczęciu przez Biuro analizy zawiadomienia dotyczącego możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla Sił Zbrojnych RP.

Zawiadomienie do CBA zostało złożone w dniu 19 października br. przez posła Prawa i Sprawiedliwości Michała Dworczyka. Tego samego dnia, Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA poinformował, że Biuro wszczęło analizę tego zawiadomienia:

Trwa analiza procedur przetargowych zastosowanych przy dokonywaniu wyboru dostawcy śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii.

W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje, że obecnie trwa analiza przedkontrolna procedur przetargowych, zastosowanych przy dokonywaniu wyboru dostawcy śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii ? wygranego przez śmigłowiec H225M Caracal, oferowany przez Airbus Helicopters.

Po jej zakończeniu CBA na mocy swoich uprawnień ustawowych, rozpocznie kontrolę w tym zakresie.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Źródło: cba.gov.pl: Kontrola dot. przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy

Tymczasem tego samego dnia, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz pytany o powołanie komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, którego domaga się Platforma Obywatelska, powiedział, że byłoby to bardzo ciekawe, a komisja powinna zająć się badaniem tej sprawy, zaraz po zakończeniu czynności proceduralnych przez CBA:

Jeżeli CBA nie wyjaśni tej sprawy, jeżeli nie pokaże tej dokumentacji, a ja ją mam już przygotowaną, spaczkowaną do użytku CBA, to wtedy oczywiście komisja śledcza będzie potrzebna. ? powiedział Macierewicz.

Czytaj także:

MON: Trzy firmy zaproszone do przetargu na śmigłowce

Oświadczenie Airbus Helicopters ws. śmigłowców Caracal

Macierewicz: Black Hawki dla Wojsk Specjalnych

Rząd zerwał negocjacje z Airbusem ws. śmigłowców Caracal

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.