Fot. 81.cn

Chiny: Pierwsza piątka kobiet-pilotów dopuszczona do lotów bojowych śmigłowcami szturmowymi

Jak poinformowały chińskie media, wojska lądowe Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAGF) dopuściły pierwsze pięć kobiet-pilotów do lotów bojowych śmigłowcami szturmowymi.

W dniu 16 listopada br. dowództwo wojsk lądowych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAGF) dopuściło do lotów bojowych pierwsze pięć kobiet-pilotów śmigłowców szturmowych, które zakończyły pozytywnie dziesiątki treningowych lotów w ciągu ostatnich dwóch lat. Zostaną następnie skierowane do korpusów lotnictwa wojsk lądowych, wyposażonych w tego typu maszyny.

Jak podają chińskie media, piątka kobiet wcześniej szkoliła się na pilotażu samolotów bojowych. Od 2014 roku przechodziły szkolenie podstawowe na śmigłowcach szturmowych, obejmujące wykonywanie manewrów i przeprowadzanie ataków, poprzedzone ćwiczeniami w symulatorach, niczym nie różniące się od treningów mężczyzn.

Ponadto, poinformowano o wprowadzeniu pilotażowego programu szkolenia, obejmującego oprócz dotychczasowych narzędzi także filmy i animacje komputerowe, dzięki którym skrócono czas trwania całego kursu.

Fot. 81.cn

Fot. 81.cn

Fot. 81.cn

Fot. 81.cn

Fot. 81.cn

Fot. 81.cn

Fot. 81.cn

Fot. 81.cn

Fot. 81.cn

Fot. 81.cn

Źródła:

ecns.cn: First five female attack helicopter pilots for PLA Army ready for action

chinadaily.com.cn: First five female attack helicopter pilots for PLA Army ready for action

Czytaj także:

Katastrofa myśliwca J-10 chińskiego zespołu akrobacyjnego

Katastrofa chińskiego samolotu myśliwsko-bombowego JH-7 [FOTO]

Airshow China 2016: Publiczny debiut myśliwców 5. generacji J-20 [WIDEO]

C-805: Nowy chiński dron przypominający B-2A

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.