Kontradm. Mirosław Mordel i wiceadm. Andreas Krause po podpisaniu porozumienia o utworzeniu COMSUBBALTIC. / fot. Deutsche Marine (marine.de).

COMSUBBALTIC: Polsko-niemiecka współpraca flot podwodnych

Inspektorzy Marynarek Wojennych Polski i Niemiec, kontradm. Mirosław Mordel i wiceadm. Andreas Krause podpisali porozumienie ws. ustanowienia polsko-niemieckiego ośrodka kierowania i kontroli działań okrętów podwodnych tzw. COMSUBBALTIC.

W dniu 28 czerwca br. w niemieckim Rostocku (Meklemburgia-Pomorze Przednie), stojący na czele polskiej delegacji inspektor MW kontradm. Mirosław Mordel z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DW RSZ) podpisał wraz ze swoim niemieckim odpowiednikiem wiceadm. Andreasem Krausem porozumienie ws. ustanowienia bilateralnego polsko-niemieckiego ośrodka kierowania i kontroli działań okrętów podwodnych tzw. COMSUBBALTIC (początkowo znany był jako DEU POL SUBOPAUTH).

W skład polskiej delegacji weszli również oficerowie Inspektoratu Marynarki Wojennej (IMW), kmdr Jarosław Skrzyszewski i kmdr por. Marcin Jaskulski oraz kmdr por. Grzegorz Chomicz z Centrum Operacji Morskich ? Dowództwa Komponentu Morskiego (COM-DKM).

Porozumienie jest wynikiem podpisanego w dniu 27 maja 2013 roku również w Rostocku przez Ministrów Obrony Narodowej obu krajów, Tomasza Siemoniaka i Thomasa de Maizi?re Listu intencyjnego o rozszerzeniu współpracy sił morskich Polski i Niemiec, a także owocem wspólnych doświadczeń wyniesionych w zakresie współpracy między Marynarką Wojenną RP i Deutsche Marine w dziedzinie użycia okrętów podwodnych.

Zgodnie z porozumieniem, ośrodek zostanie umiejscowiony tymczasowo w Glücksburgu (Szlezwik-Holsztyn), a docelowo w Rostocku, gdzie rotacyjną służbę będą pełnić polscy oficerowie i będzie odpowiedzialny za:

  • kierowanie operacyjne (OPCON) nad wydzielonymi siłami podwodnymi Niemiec i Polski;
  • zapewnienie bezpieczeństwa działań i pływania okrętów podwodnych na akwenie Morza Bałtyckiego;
  • sprawowanie kontroli nad łącznością z okrętami podwodnymi;
  • utrzymanie gotowości do inicjowania działań ratowniczych w przypadku zaistnienia sytuacji alarmowych podczas działań okrętów podwodnych.

W ramach wymiany doświadczeń w zakresie użycia broni podwodnej, w dniu 20 listopada ub. r., z kurtuazyjną wizytą wszedł do Portu Wojennego w Gdyni niemiecki okręt podwodny U 34 (S184), jednostka typu 212A. Marynarze niemieccy i ich polscy koledzy wzięli udział w seminarium naukowym pt. Konstrukcja, wyposażenie oraz doświadczenia z użytkowania konwencjonalnych okrętów podwodnych typu 212A i 214, zorganizowanym na Akademii Marynarki Wojennej (czytaj więcej: Do portu w Gdyni wszedł niemiecki okręt podwodny U 34).

Czytaj także:

Niemiecka Marynarka Wojenna testuje broń laserową

Fregata rakietowa ORP ?Gen. T. Kościuszko? wyruszyła na Morze Egejskie [ZDJĘCIA]

Polsko-norweskie strzelanie rakietowe [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.