Kolejny pomnik Stepana Bandery na Ukrainie

W miejscowości Śniatyn na Ukrainie odsłonięto pomnik Stepana Bandery skrajnie nacjonalistycznego ukraińskiego polityka, jednego z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Współtworzona przez Banderę frakcja OUN-B jest odpowiedzialna za masakrę ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej podczas II wojnie światowej w której zginęło nawet 120 000 Polaków. 

„Niedawno w Śniatynie miało miejsce symboliczne i długo oczekiwane kulturowo-historyczne wydarzenie – odsłonięcie i poświęcenie pomnika przywódcy ruchu narodowo-wyzwoleńczego XX wieku, przewodniczącego Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Stepana Bandery.” – czytamy na ukraińskiej stronie.

Na uroczystościach obecni byli lokalni działacze, weterani UPA oraz młodzież szkolna. Według dyrektora departamentu polityki społecznej Lesi Burdniak imię Bandery powinno się wywyższać oraz sławić jako przykład bohatera walk o wolną Ukrainę.

Przewodniczący rejonowej administracji państwowej Roman Malinowski stwierdził, że Stepan Bandera to sztandar narodu i symbol walki w imię niezależnego i zjednoczonej państwa ukraińskiego. „Nie ma takiego narodu, który by nie miał swoich proroków, swoich przywódców. Jednym z przywódców ukraińskiego narodu był Stepan Bandera” – powiedział urzędnik.

W ten sposób traktuje się dzisiaj na Ukrainie partnerstwo strategiczne z Polską. Gloryfikując ukraińskich nazistów, którzy w historii zapisali się tym iż mają ręce zbroczone po łokcie polską krwią.

Źródło: pravda.if.ua

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.