USS Louisiana (SSBN-743). / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Kolizja z udziałem balistycznego okrętu podwodnego US Navy

W dniu 18 sierpnia br. doszło do kolizji amerykańskiego strategicznego okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym USS ?Louisiana? (SSBN-743), typu Ohio z okrętem wsparcia OSV (Offshore Support Vessel) Eagleview typu Anchor.

Cieśnina Juan de Fuca widziana z kosmosu. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Cieśnina Juan de Fuca widziana z kosmosu. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Jak poinformowała US Navy, w dniu 18 sierpnia br. w cieśninie Juan de Fuca (stan Waszyngton) doszło do kolizji strategicznego okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym USS Louisiana (SSBN-743), typu Ohio z okrętem wsparcia OSV (Offshore Support Vessel) Eagleview typu Anchor.

Zgodnie z komunikatem, około godz. 18:00 czasu lokalnego (GMT-7) jednostki zderzyły się wykonując rutynowe zadania na morzu. W wyniku zderzenia nikt z członków obu załóg nie odniósł obrażeń, a okręty o własnych siłach powróciły do swoich macierzystych portów: USS Louisiana do Naval Base Kitsap w stanie Waszyngton, a OSV do Port Angeles w tym samym stanie.

Sprawę zderzenia, jak i oceną uszkodzeń obu jednostek zajmie się specjalna komisja dochodzeniowa US Navy. USS Louisiana (SSBN-743) jest ostatnią zbudowaną jednostką typu Ohio i pozostaje w służbie od 1997 roku. Okręt jest uzbrojony 24 rakiety balistyczne UGM-133A Trident II D5, a jego napęd stanowi jeden reaktor wodny ciśnieniowy chłodzony wodą (PWR) GE S8G. Z kolei OSV Eagleview ma 75 metrów długości i 2.812 ton wyporności. Zbudowano go w 2009 roku.

Cieśnina Juan de Fuca przebiega pomiędzy wyspą Vancouver (Kanada), a półwyspem Olympic (USA), ma długość 140 km, szerokość 17?29 km i głębokość 139?256 metrów.

To już druga w ciągu miesiąca kolizja udziałem zachodniego okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym. W dniu 20 lipca br. brytyjski wielozadaniowy okręt podwodny o napędzie nuklearnym HMS Ambush (S120), typu Astute w czasie wynurzania się w pobliżu Gibraltaru zderzył się ze statkiem handlowym (czytaj więcej: Gibraltar: Kolizja z udziałem brytyjskiego okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym).

Czytaj także:

Wybrano nazwę dla nowego amerykańskiego strategicznego okrętu podwodnego

Zmodyfikowany okręt podwodny typu Ohio zawinął do Yokosuki

Amerykański okręt podwodny wystrzelił 3 rakiety balistyczne

Amerykański okręt balistyczny w Szkocji

Amerykańskie rakietowe systemy strategiczne w okresie postzimnowojennym

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.