Marcin Ciszewski ?Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście.? ? recenzja

W czwartek, w dniu 2 czerwca 2016 na polskim rynku ukazała się książka pt. ?Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście?. Książka Marcina Ciszewskiego wydana przez wydawnictwo WarBook inspirowana była filmem pt. „Powstanie Warszawskie” – pierwszym na świecie filmem fabularnym zmontowanym w całości z materiałów dokumentalnych.

Książka Marcina Ciszewskiego inspirowana filmem pt. „Powstanie Warszawskie” opisuje losy walczącej Warszawy. Akt pierwszy „Życie” wyróżnia się ciekawymi opisami Warszawy tuż przed wybuchem wojny – przedstawiającymi stolicę jako duże, rozwijające się w zawrotnym tempie miasto. Kolejnym elementem przykuwającym uwagę czytelnika jest opis życia mieszkańców stolicy znajdujących się w strefie powstańczej – autor wyróżnia tu życie codzienne, aprowizację (czyli trudy zaopatrywania ludzi w niezbędne artykuły), życie kulturalne w pogrążonej w walkach Warszawie, śluby powstańcze (gdzie wczytamy m.in co skłaniało ludzi do podejmowania takich decyzji). Akt drugi „Walka” stanowi opis wojskowej strony powstańczej stolicy, czytelnik zaznajamia się z sytuacją powstańców, ich uzbrojeniem – poznajemy także temat produkcji i napraw broni. Akt drugi informuje nas również o kwestiach zrzutów (jakich dokonywały siły sprzymierzonych nad walczącą Warszawą – dowiadujemy się jak wyglądały i co zawierały zasobniki zrzucane przez sojuszników i amerykańskiej wyprawie „Frantic 7”), budowie barykad, relaksie żołnierzy AK, inscenizacjach walk na rzecz grup filmowców, czy ćwiczeniach. Kolejnym elementem ukazanym w książce są walki powstańcze (m.in. o budynek PAST-a, czy o sąsiadującą z Kościołem Świętego Krzyża Komendę Policji), wykorzystanie kanałów do przemieszczania się przez żołnierzy i łączników AK. Nie zabrakło opisu życia zwykłych cywilnych mieszkańców miasta i opowieści o duchownych (którzy podnosili na duchu walczące odziały), poruszono sytuację rannych i ofiar. Akt trzeci „Agonia” stanowi wizję miasta w ostatnich dniach powstania i zawieszenia broni mającego umożliwić ludności bezpieczniejszą ewakuację.

Najnowsze dzieło Marcina Ciszewskiego to bez wątpienia fascynująca lektura powstała dzięki wydanemu w dniu 9 maja 2014 roku filmowi pt. „Powstanie Warszawskie”. Pamiętam moment, kiedy po raz pierwszy obejrzałem film przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego – wywarł on na mnie silne wrażenie i skłonił do refleksji.

Podobnie było w przypadku tej książki, która dla osoby preferującej książki ponad filmy (choć nie negującej roli operatorów Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej, bez których powstanie filmu, jak i książki nie byłoby możliwe) była prawdziwym przeżyciem pozwalającym częściowo wczuć się w atmosferę panującą w walczącej o wolność stolicy. W zupełności zgadzam się z opisem zamieszczonym na ostatniej stronie „to oryginalna, autorska opowieść o jednym z najważniejszym o jednym z najważniejszych momentów w dziejach Polski„.

Najbardziej do gustu przypadły mi wplecione pomiędzy opowieść autora, relacje uczestników powstania pochodzące z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz kadry pochodzące z filmu – te dwa elementy urozmaiciły opowieść Marcina Ciszewskiego i pozwoliły mi na lepsze zrozumienie zawartych w książce treści. Szczerze mówiąc, zdziwiłem się gdy dowiedziałem się o tym, że to Marcin Ciszewski podejmie się napisania tej książki – przyzwyczaiłem się do jego stylu narracji (którego przykłady możemy ujrzeć w takich dziełach jak Major, Kapitan Jamróz (czytaj także: Marcin Ciszewski ?Kapitan Jamróz” recenzja), www.ru2012.pl itp. – w związku z tym lekko obawiałem się tego, co mogę zastać w tej książce. Moje obawy rozwiały się w momencie gdy rozpocząłem czytanie, okazało się że autor potrafi podjąć temat fikcji literackiej (jak w poprzednich dziełach) oraz przenieść na papier prawdziwą historię nadając jej wyjątkowy charakter.

Podsumowując, z książki tej dowiedzieć się można sporo rzeczy w kwestii życia/walki powstańców, ale i cywilnych mieszkańców Warszawy – którzy znaleźli się na terenie walk. Polecam!

Polecam serdecznie!


powstanie-warszawskie-wedrowka-po-walczacym-miescieAutor: Marcin Ciszewski

Tytuł: Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście.

Wydawnictwo: WarBook

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2016

ISBN:  978-83-64523-53-3

Liczba stron: 228

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.