Czołg podstawowy PT-91 Twardy z batalionu czołgów 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki (1 BPanc.)./ fot. MON.

MON nie zmodernizuje czołgów PT-91 oraz T-72M1

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki odpowiedział na interpelację nr 3425 posłów Krzysztofa Łapińskiego i Łukasza Rzepeckiego w sprawie modernizacji czołgów podstawowych PT-91 „Twardy” oraz T-72M1 znajdujących się na uzbrojeniu Wojsk Lądowych.

Odpowiedź sekretarza stanu Bartosza Kownackiego jednoznacznie wyjaśnia kwestię modernizacji czołgów PT-91 „Twardy” oraz T72M1 – Ministerstwo Obrony Narodowej stwierdziło, że modernizacja tych czołgów podstawowych nie jest planowana. Sekretarz stanu poinformował, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie planuje wymiany armat 2A46 kal. 125 mm (zamontowanych na czołgach PT-91), ani zakupu amunicji  kal. 125 mm  w związku z założeniami modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP – która zakłada wycofanie poradzieckiego sprzętu z uzbrojenia SZ RP i wyposażenia ich w nową generację uzbrojenia kompatybilną z NATO.

Bartosz Kownacki, zaznacza, że zgodnie z wymaganiami operacyjnymi opracowanymi w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego (SG WP), czołgi należące do rodziny T-72, znajdujące się na wyposażeniu Wojsk Lądowych zostaną zastąpione przez Wozy Wsparcia Bezpośredniego osadzone na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej Gepard. W tej kwestii dowiedzieliśmy się, że w ramach pozyskania WWB Gepard, planuje się pozyskanie szerokiego wachlarza amunicji, w tym przeciwpancernej o zwiększonej przebijalności.

Sekretarz stanu, zaznacza, że możliwości modernizacyjne czołgów PT-91 „Twardy” są ograniczone, ale w związku z awaryjnością systemów kierowania ogniem SKO DRAWA-T i brakiem części zamiennych prowadzony jest program ich modyfikacji (od 2014 roku) oparty na montażu kamery termowizyjnej (ZMKT) oraz kamer KLW-1 opracowanych przez Przemysłowe Centrum Optyki S.A..

Pełny tekst odpowiedzi na interpelację posłów Krzysztofa Łapińskiego i Łukasza Rzepeckiego nr 3425 w sprawie modernizacji uzbrojenia można znaleźć na oficjalnej stronie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej – kliknij tutaj, aby przenieść się na stronę Sejmu.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.