Niedźwiedź Wojtek bohaterem sztuki teatralnej!

Historia kaprala Wojtka bohaterskiego niedźwiedzia II Korpusu, który zasłynął udziałem w walkach pod Monte Cassino jest znana nie tylko w Polsce, lecz również na świecie. Na jego temat powstało już kilka książek, utworów muzycznych, filmów czy też murali. Tym razem został bohaterem przedstawienia pokazywanego podczas edynburskiego przeglądu teatralnego Fringe.

Edinburgh Festival Fringe to największy festiwal sztuki na świecie, który co roku w sierpniu odbywa się w stolicy Szkocji gromadząc dziesiątki tysięcy widzów. W czasie widowisk można obejrzeć występy artystów różnej klasy od gwiazd, a skończywszy na amatorach w dziedzinie teatru, tańca, muzyki, kabaretu oraz wielu innych pokrewnych dziedzin. Warto zaznaczyć, że tylko w zeszłym roku  odbyło się 49.497 występów i 3193 koncertów w 299 miejscach w stolicy Szkocji! Festiwal odbywa się corocznie od 1947 roku.

Jak nie trudno się domyślić interesująca Nas sztuka nosi tytuł ?Niedźwiedź Wojtek?. Głównymi adresatami widowiska nie są wcale małe dzieci, lecz osoby powyżej dwunastego roku życia. Jak tłumaczy Raymond Raszkowski Ross dyrektor artystyczny teatru Objektiv, który wystawi spektakl poświęcony Wojtkowi:

?Dla nas historia Wojtka to też historia Polaków walczących w drugiej wojnie, którzy zostali tutaj, w Szkocji, bo ich ojczyzna ich nie chciała – dodając, że taki był też los jego pochodzącego z Polski ojca.? 

Oprócz relacji człowiek ? przyroda, spektakl podejmuje kwestię relacji straty towarzysza, bowiem po demobilizacji Polak opiekujący się niedźwiedziem musiał go zostawić i zająć się poszukiwaniem pracy. Co ciekawe w sztuce nie będzie występowało żadne zwierze, człowiek w kostiumie cz też kukła, lecz rolę Wojtka odgrywał będzie aktor. Dyrektor teatru zdecydował się na ten zabieg, by nadać większej powagi produkcji. Całe przedstawienie będzie trwało 75 minut.

Więcej o niedźwiedziu Wojtku przeczytacie pod tym linkiem

>>>Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem<<<

Warto dodać, że jest to kolejna inicjatywa mająca upamiętnić niezwykłego żołnierza, który po zakończeniu wojny, aż do 1963 roku mieszkał w zoo w Edynburgu. W zeszłym roku wizerunek niedźwiedzia znalazł się na autobusie, zaś już niedługo ma ruszyć budowa pomnika niedźwiedzia-żołnierza w stolicy Szkocji.

 

Plakat reklamujący sztukę/Źródło:Wikimedia

Plakat reklamujący sztukę/Źródło:Wikimedia

Źródło:

IAR

https://www.edfringe.com/[Dostęp 7.08.2015]

 

 

Absolwent historii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XIX i XX wieku oraz dziejami Rosji. Był członkiem koła historyków krajów Europy Wschodniej.