Fot. U.S. Department of Defense Current Photos / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Operacja wyzwolenia Mosulu z rąk ISIS oficjalnie rozpoczęła się

Wieczorem, w dniu 15 października br. amerykańskim i francuskim ogniowym przygotowaniem artyleryjskim rozpoczęła się bitwa o Mosul, ostatni bastion Państwa Islamskiego (ISIS) w Iraku.

Źródło: Wikimedia Commons.

Źródło: Wikimedia Commons.

Dowództwo kurdyjskiej Peszmergii, stacjonujące w koszarach Baszika poinformowało, że wieczorem, w dniu 15 października br. amerykańskim, a później francuskim ogniowym przygotowaniem artyleryjskim na wschodnie sektory Mosulu oraz atakiem lotnictwa od strony Irbilu, oficjalnie rozpoczęła operacja wyzwolenia jednego z największych irackich miast z rąk Państwa Islamskiego (ISIS). Informacje o rozpoczęciu ofensywa potwierdziła iracka telewizja państwowa.

Zgodnie z dostępnymi informacjami, w operacji mają wziąć udział: Wojska Lądowe Iraku oraz kurdyjska Peszmerga, milicje szyickie i Gwardia Niniwa (szkolone przez Turków). Stany Zjednoczone ogłosiły, że kurdyjskie siły PKK (Partii Pracujących Kurdystanu), uznawania przez Waszyngton i Ankarę za organizację terrorystyczną i kontrolujący region Sindżar w prowincji Niniwa, leżący nieco ponad 100 km na zachód od Mosulu, nie wezmą udziału w wyzwoleniu.

USA, stojące na czele koalicji prowadzącej działania w ramach operacji Inherent Resolve zapewnią wsparcie lotnicze oraz sił specjalnych podczas operacji. Kontrowersyjną decyzją Waszyngtonu będzie zezwolenie niedobitkom sił okupujących miasto na ucieczkę korytarzem do Syrii, lecz źródła w Iraku twierdzą, że Bagdad nie zezwoli na to, gdyż bojówkarze z ISIS stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego kraju. W czasie operacji, milicje szyickie jednocześnie uderzą na miasto Tall Afar, leżące 45 km na zachód od Mosulu.

Tymczasem, okupanci zakazali cywilom ucieczki z miasta i utworzyli punkty kontrolne na drogach wylotowych. Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdo?an po raz kolejny zapowiedział, że Irak nie może atakować Mosulu bez udziału tureckich sił zbrojnych, po uporczywym zakazie premiera Hajdara al-Abadiego na jakikolwiek udział sił tureckich w operacji (czytaj także: Erdo?an: Turcja wkroczy do Iraku, aby wyzwolić Mosul). Iracki premier dał do zrozumienia, że szturm generalny może rozpocząć się tylko na jego wyraźny rozkaz. Mosul był świadkiem dwóch bitew w ciągu ostatnich 12 lat: w dniach 8-16 listopada 2004 i 21 styczeń-10 lutego 2014 roku.

Czytaj także:

Upadek zapory w Mosulu zrujnuje Irak?

Iracka armia otwiera kolejny front walki z ISIS

Irakijczycy odbili Al-Falludżę z rąk ISIS

Amerykański generał: Potrzeba więcej wojska do odbicia Mosulu

Krwawa sobota w Mosulu

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.