Armia iracka (2009). / Wikimedia Commons.

Irakijczycy odbili Al-Falludżę z rąk ISIS

Wysoki rangą wojskowy irackiej armii powiedział agencji The Associated Press, że po ponad miesiącu walk, prawie 300-tysięczna Al-Falludża została ?w pełni wyzwolona? spod okupacji Państwa Islamskiego (ISIS), która trwała 2,5 roku.

Gen. por. Abdul-Wahab al-Saadi, dowódca operacji antyterrorystycznej mającej na celu wyzwolenie miasta nad Eufratem, w trzeciej już bitwie o nie w ciągu kilkunastu lat, powiedział agencji The Associated Press, że po nieco ponad miesiącu intensywnych walk, Armia iracka w pełni wyzwoliła Al-Falludżę spod okupacji Państwa Islamskiego (ISIS), która trwała od dnia 4 stycznia 2014 roku:

Z centrum dzielnicy Al-Julan, gratulujemy Irakijczykom i głównodowodzącemu? i deklarujemy, że walka o Al-Falludżę zakończyła się. ? powiedział w telewizji państwowej generał.

W czasie ogłaszania zwycięstwa, telewizja pokazała irackich żołnierzy z narodowymi flagami i strzelających na wiwat w powietrze.

Dzielnica Al-Julan była ostatnim bastionem w mieście, gdy parę dni temu zajęto większą część jego areału i ogłoszono kolejny etap walki z dżihadystami Państwa Islamskiego, czyli przygotowania do ostatecznego ataku na Mosul, twierdzę ISIS w Iraku (czytaj więcej: Iracka armia otwiera kolejny front walki z ISIS).

Miasto zostało ostatecznie wyzwolone głównie wysiłkiem Armii irackiej, wspieranej z powietrza przez amerykańskie lotnictwo oraz organizacje paramilitarne, w tym milicje szyickie na ziemi.

Przypomnijmy, że zapowiedź szturmu na miasto ogłoszono w dniu 22 maja br. w irackiej telewizji państwowej, po czym pierwsze walki na przedmieściach zaczęły się dzień później (czytaj więcej: Al-Falludża: szturm generalny coraz bliżej).

Czytaj także:

Upadek zapory w Mosulu zrujnuje Irak?

Amerykański generał: Potrzeba więcej wojska do odbicia Mosulu

Krwawa sobota w Mosulu

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.