Gen. por. Sean MacFarland (po prawej) i sekretarz obrony USA Ashton Carter (pp lewej). / Źródło: fraudswatch.com

Amerykański generał: Potrzeba więcej wojska do odbicia Mosulu

Gen. por. Sean MacFarland, dowódca operacji Inherent Resolve powiedział, że do odbicia zajętego przez siły ISIS irackiego Mosulu potrzeba więcej amerykańskiego wojska, w tym śmigłowców szturmowych Apache.

W poniedziałek, 1 lutego br. głównodowodzący koalicją przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku i Syrii, gen. por. Sean MacFarland powiedział podczas briefingu wideo w Bagdadzie, że aby odbić zajęty w maju 2014 roku Mosul, potrzeba będzie zwiększyć liczebność sił amerykańskich w Iraku. Generał powiedział, że US Army rozważa przyspieszenie kampanii, która będzie wymagać zwiększenia sił do 3.700 żołnierzy. Przypomnijmy, że w dniu 8 stycznia br. ogłoszono, że na wiosnę około 1.300 żołnierzy wesprze operację Inherent Resolve (czytaj więcej: Prawie 2.000 amerykańskich żołnierzy pojedzie do Iraku i Afganistanu).

Według MacFarlanda, zwiększenie sił pozwoli także na przyspieszenie programu wyszkolenia około dziesięciu brygad armii irackiej oraz kurdyjskich bojowników Peszmerga, niezbędnych do odbicia Mosulu.

Generał nie chciał zdradzać szczegółów dziennikarzom na temat planów odbicia Mosulu, jednakże zauważył, że w czasie tej operacji mogą zostać użyte śmigłowce szturmowe US Army AH-64 Apache, co zostało już wstępnie uzgodnione z irackim premierem, Hajdarem al-Abadim podczas odbijania miasta Ramadi w zeszłym roku.

Dowódcy iraccy twierdzą, że ich siły będą gotowe na szturm Mosulu do końca br. lub na początku 2017 roku, jednakże gen. MacFarland powiedział w poniedziałek, że koalicja postara się rozpocząć operację najszybciej jak to się tylko da.

Z informacji dowództwa koalicji wynika, że do tej pory przeszkolono około 20.000 irackich żołnierzy, a kolejne 3.000 jest w obecnie w trakcie szkolenia. Według rzecznika koalicji, płk Steve’a Warrena, do odbicia znacznie większego ? w porównaniu z Ramadi ? Mosulu potrzeba będzie nawet do 30.000 żołnierzy (w odbijaniu Ramadi brało udział 10.000 irackich żołnierzy ? przyp. red.).

Czytaj także:

Manekiny SAS dołączają do walki ze światowym terroryzmem

Rozrost terytorium Państwa Islamskiego [WIDEO]

NATO rozważa użycie samolotów AWACS przeciwko ISIS

Ashton Carter: Nasze siły specjalne walczą teraz z ISIS

Syria: Amerykańska i rosyjska baza wojskowa w odległości 50 km od siebie

Kanadyjskie siły specjalne wsparły irackich Kurdów w walce z ISIS

Niemiecka broń dla Kurdów walczących z ISIS

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.