Kurdyjscy bojownicy Peszmerga, niedaleko granicy z Syrią (23.06.2014 r.). / Wikimedia Commons.

Niemiecka broń dla Kurdów walczących z ISIS

W dniu 15 grudnia br., niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen ogłosiła, że kurdyjscy bojownicy Peszmerga otrzymają niemiecką broń, w tym karabinki automatyczne, granatniki przeciwpancerne oraz ciężkie pojazdy opancerzone.

Kurdowie mają otrzymać do 4.000 karabinków automatycznych Heckler und Koch HK G36 na nabój 5,56×45 mm z zapasem 6 milionów sztuk amunicji, 200 niemiecko-francuskich przeciwpancernych pocisków kierowanych drugiej generacji Euromissile MILAN oraz 6 opancerzonych pojazdów ATF Dingo 1, produkowanych przez rodzime przedsiębiorstwo Krauss-Maffei Wegmann (KMW).

Niemiecka minister dodała także, że rząd powiększy liczbę swoich doradców wojskowych do 150, tak aby zwiększyć możliwości szkoleń kurdyjskich bojowników Peszmerga do walki z terrorystami Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii i Iraku.

HK G36 jest to niemiecki karabinek automatyczny produkowany od 1996 roku, używany przez siły zbrojne Niemiec i Hiszpanii jako broń standardowa oraz przez niektóre jednostki specjalne na świecie, w tym polskie JW GROM i JW Formoza.

Karabinek automatyczny Heckler und Koch HK G36 na nabój 5,56×45 mm. / Wikimedia Commons.

Karabinek automatyczny Heckler und Koch HK G36 na nabój 5,56×45 mm. / Wikimedia Commons.

Produkowany natomiast od 1972 roku w pięciu wersjach ppk MILAN (fr. Missile d’infanterie leger antichar) stał się podstawowym europejskim pociskiem przeciwpancernym małego zasięgu.

Przeciwpancerny pocisk kierowany Euromissile MILAN. / Wikimedia Commons.

Przeciwpancerny pocisk kierowany Euromissile MILAN. / Wikimedia Commons.

ATF Dingo 1, używany już przez Kurdów, a także siły zbrojne Niemiec, Austrii, Belgii, Czech i Luksemburga, zapewnia ochronę przed wybuchem min lądowych, ogniem broni strzeleckiej, odłamkami artyleryjskimi oraz zagrożeniami ABC (bronią atomową, biologiczną i chemiczną ? przyp. red.).

Pojazd opancerzony Krauss-Maffei Wegmann ATF Dingo 1. / Wikimedia Commons.

Pojazd opancerzony Krauss-Maffei Wegmann ATF Dingo 1. / Wikimedia Commons.

Czytaj także:

Kanadyjskie siły specjalne wsparły irackich Kurdów w walce z ISIS

Operator Delta Force poniósł śmierć w Iraku

Turcja bombarduje iracki Kurdystan

Kurdowie chcą wycofania się sił PKK z Iraku

Nowa jednostka antyterrorystyczna niemieckiej policji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.