fot. ottawacitizen.com

Kanadyjskie siły specjalne wsparły irackich Kurdów w walce z ISIS

Szef Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Kanady, gen. dyw. Charles Lamarre powiedział, że kanadyjscy operatorzy sił specjalnych oraz Kurdowie, przy wsparciu zachodniego lotnictwa, odparli atak ISIS w Iraku.

Według generała, w nocy ze środy na czwartek (16-17 grudnia br.) siły islamistów rozpoczęły dość skoncentrowany i dobrze skoordynowany atak na pozycje kurdyjskie w Iraku, gdzie również stacjonowali operatorzy kanadyjskich sił specjalnych. W ataku, według generała, brały udział znaczne ilości, idące w setki bojowników ISIS.

Trwające całą noc walki pomiędzy kurdyjskimi bojownikami, wspieranymi na lądzie przez Kanadyjczyków, pozwoliły odepchnąć napastników z Państwa Islamskiego. Jak zapewnił gen. dyw. Lamarre, żaden z jego żołnierzy nie odniósł obrażeń, lecz wielu kurdyjskich bojowników zginęło i odniosło rany.

Z kolei według informacji dowództwa sił kurdyjskich, około 70 islamistów poniosło śmierć w pięciu lokalizacjach na północ i wschód od Mosulu.

Całonocne walki były wspierane z powietrza przez dwa wielozadaniowe myśliwce CF-188 Hornet, należące do Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych (RCAF) oraz lotnictwo wojskowe Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji.

Kanada wysłała swoje siły specjalne do północnego Iraku w celu szkolenia kurdyjskich bojowników walczących z islamistami oraz wsparcia ich w walce, jeśli wymagać będzie tego sytuacja. 69 operatorów z jednostek specjalnych Joint Task Force 2 (JTF2) z Ottawy oraz Canadian Special Operations Regiment (CSOR) z Petawawy jest wspieranych przez jednostki RCAF, składające się z sześciu myśliwców CF-188 Hornet, latający tankowiec CC-150 Polaris i samolot rozpoznawczo-patrolowy CP-140 Aurora oraz 600 osób personelu wojskowego, stacjonującego w Kuwejcie.

Nie były to pierwsze walki Kanadyjczyków na lądzie z ISIS. W styczniu br. jako pierwsi zachodni żołnierze starli się z islamistami, także w Iraku. Z kolei w marcu br., czterech komandosów z CSOR poniosło śmierć z ręki Kurdów, w wyniku omyłkowego ostrzału z ich strony, po tym jak pomylili Kanadyjczyków z islamistami.

Czytaj także:

Operator Delta Force poniósł śmierć w Iraku

USA wyślą siły specjalne do Syrii

Amerykańscy komandosi w Syrii

USA jednak włączą się do misji bojowych na lądzie przeciwko ISIS

Kanada wybrała dostawcę systemów radarowych średniego zasięgu

Nowy ?cywilny? tankowiec dla Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.