Patriotyzm mierzony metrami, czyli III Kraśnik Półmaraton im. 24. Pułku Ułanów

Moda na bieganie w naszym kraju przyjęła rolę ogólnonarodowego ?pospolitego ruszenia?. Biegamy wszędzie: w lasach, po ścieżkach rowerowych, górach i dolinach – dosłownie wszędzie. To bardzo duże środowisko lobbuje za swoim hobby na każdym szczeblu samorządu poczynając od przysłowiowej Koziej Wólki kończąc na wielkich aglomeracjach. Imprez biegowych w naszym kraju nie da się już zliczyć, a pewnie będzie jeszcze lepiej.

Sam bieg w postaci półmaratonu czy maratonu już nie jest wystarczającym wabikiem by ściągnąć rzeszę fanów na trasę. Im trudniej, ciekawiej czy szybciej – tym lepiej. W ten sposób wykształcił się model świętowania rocznic historycznych. Wiele biegów odbywa się, by wspomnieć ważne wydarzenia lub uczcić pamięć żołnierzy, bohaterów czy poległych w obronie ojczyzny. Bieg Niezłomnych Pamięci Żołnierzy Wyklętych na trwałe wpisał się w kalendarz biegowy. Biegi Czterech Generałów, Westerplatte, Cichociemnych czy Pamięci Dzieci Zamojszczyzny zna nawet początkujący amator biegania.

Do tego grona dołączył 2 lata temu Kraśnik. Miasto, którego historia nierozerwalnie łączy się z 24. pułkiem ułanów stacjonującym w dwudziestoleciu międzywojennym w garnizonie Kraśnik. Początek historii białych ułanów sięga 6 lipca 1920 roku, gdy Obywatelski Komitet Obrony Państwa, z gen. Józefem Hallerem na czele, wydał odezwę, w której ogłosił utworzenie Armii Ochotniczej. W odezwie gen. Haller starał się zmobilizować niepowołanych dotychczas obywateli w celu obrony granic Polski przed nacierającymi, w kierunku zachodnim wojskami bolszewickimi.

>>> Czytaj także:  214. PUŁK UŁANÓW ARMII OCHOTNICZEJ PRZECIW BOLSZEWIKOM <<<

Od początku stacjonowania w Kraśniku (kwiecień 1922 r.) obecność Białych Ułanów była bardzo zauważalna. Pułk czynnie uczestniczył w życiu miasta, pomagając przy zbieraniu datków, akcjach dobroczynnych czy organizowaniu opraw wojskowych podczas świąt kościelnych i państwowych.

W marcu 1937 r. postanowiono, że 24. pułk ułanów wraz z 10. pułkiem strzelców konnych z Łańcuta utworzą pierwszą w Polsce brygadę zmotoryzowaną. Pod dowództwem pułkownika Kazimierza Dworaka przygotowano doświadczalną jednostkę na zbliżający się nieuchronnie sprawdzian, jakim miała być agresja III Rzeszy na Polskę.

W kampanii wrześniowej pierwszy bój pułk stoczył 1 września 1939 r. pod Jordanowem i Wysoką, a trzy dni później walczył pod Kasiną Wielką. Od 8 września toczył walki pod Łańcutem, Rzeszowem, Dobrocinem oraz w rejonie Lwowa. 17 września 1939 r., po zakończeniu walk, 10. Brygada Kawalerii dostała rozkaz przemarszu w kierunku południowym. 19 września przekroczyła granicę węgierską, docierając do Komarom, gdzie żołnierze 24. pułku ułanów z Kraśnika zostali internowani.

>>> Czytaj także: „BIALI UŁANI? W OBRONIE RZESZOWA <<<

>>> Czytaj także: NATARCIE BIAŁYCH UŁANÓW POD KASINĄ WIELKĄ <<<

W ramach organizowanej w roku 1940 Armii Polskiej we Francji, w miejscowości Mondragon rozpoczęto odbudowę Pułku. Po kapitulacji Francji, pułk został ewakuowany na pokładzie angielskiego statku ?Royal Scotsman? do Szkocji, gdzie został przekształcony w pułk pancerny i włączony w struktury formowanej właśnie Dywizji Pancernej.

Działając w ramach 10. Brygady Kawalerii Pancernej 1. Dywizji Pancernej generała Maczka, żołnierze z Kraśnika stoczyli wiele walk na kontynencie w latach 1944?45. Brali czynny udział w wyzwalaniu Francji, Belgii i Holandii. Wojnę 24. pułk ułanów zakończył 5 maja 1945 r. na terytorium Niemiec przebywszy całą kampanię na Zachodzie.

>>> Czytaj także: MAJOR RAGO I KAPRAL OLEKSOWICZ ? BOHATEROWIE ZE ZDZIARSKIEJ PRZEŁĘCZY <<<

>>> Czytaj także: WĘZEŁ KOLEJOWY W BOGUMINIE, CZYLI INCYDENT POMIĘDZY WOJSKIEM POLSKIM A WEHRMACHTEM W 1938 R. <<<

 

W Kraśniku, co roku odbywa się Święto Pułkowe, które jest okazją do spotkań środowisk związanych z 24. pułkiem ułanów, rodzinami, a także spadkobiercami tradycji 10. Brygadą Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie. W tym roku po raz pierwszy w ramach obchodów święta zostanie rozegrany Półmaraton im. 24 Pułku Ułanów. Imprezę zaplanowano na 23 czerwca 2018 r. Szczegółowe informacje dotyczące Biegu dostępne na FP Półmaratonu.

https://www.facebook.com/krasnikpolmaraton/?fref=nf

 

 

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.