Fot. 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego.

Polscy piloci rozpoczęli szkolenie na samolotach M-346 Bielik [FOTO]

W dniu 16 lutego br. w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbył się inauguracyjny lot szkoleniowy pierwszego samolotu szkolno-treningowego M-346 Bielik, który jest elementem nowego systemu szkolenia zaawansowanego AJT Sił Powietrznych RP.

Jak poinformowało dowództwo 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza, w piątek 16 lutego br., kpt. pil. Mirosław Kopeć w asyście włoskiego pilota wykonał inauguracyjny lot szkoleniowy na samolocie szkolno-treningowym M-346 Bielik w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego im. mjr. pil. Eugeniusza Horbaczewskiego w Dęblinie (woj. lubelskie).

Pierwszy lot polskiego Mastera trwał 1 godzinę i 11 minut, podczas których pilot ćwiczył procedury awaryjne, m.in. lądowanie z jednym włączonym silnikiem czy wypuszczonymi lub schowanymi klapami. Najbliższe loty będą wykonywać instruktorzy, dzięki którym wznowią nawyki, nabyte podczas szkolenia we Włoszech oraz treningi doskonalące i sprawdzenie rozwiązań szkoleniowych (czytaj także: Pierwsza grupa pilotów samolotów M-346 Master zakończyła szkolenie we Włoszech [ZDJĘCIA]).

Fot. 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego.

Fot. 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego.

Przypomnijmy, że pierwsze dwa z ośmiu samolotów, które zostały zamówione na podstawie umowy z Alenia Aermacchi (obecnie Leonardo) z dnia 27 lutego 2014 roku, dotarły do Polski w dniu 14 listopada 2016 roku (czytaj więcej: Pierwsze samoloty M-346 Master dotarły do Dęblina [ZDJĘCIA]). Dostawy wszystkich zakończyły się z kolei w grudniu ub. r., po czym zostały formalnie przyjęte na wyposażenie Sił Powietrznych RP. Włoskie maszyny sukcesywnie będą zastępować samoloty PZL TS-11 Iskra bis A, które są na wyposażeniu od 1963 roku w liczbie 37 egzemplarzy (z 74 łącznie zbudowanych w tym wariancie), zapewniając parametry szkoleniowe maksymalnie zbliżone do F-16C/D Block 52+.

Tymczasem w styczniu br. pojawiły się informacje, że Inspektorat Uzbrojenia MON przesłał Włochom zapytanie ofertowe ws. pozyskania czterech kolejnych maszyn, z opcją na jeszcze taką samą samolotów, co pozwoliłoby na powiększenie floty do 16 Bielików do końca 2022 roku (pierwsze cztery maszyny do 2020 roku). Nowa umowa byłaby zawarta niezależnie od wyegzekwowania przez stronę polską kary umownej z pierwszego kontraktu (szacowanej na ok. 100 mln PLN), wynikającej z niewypełnienia przez Włochów jego warunków, przez które włączenie maszyn w skład Sił Powietrznych zostało opóźnione. Problemem były braki w oprogramowaniu komputera pokładowego, który nie symulował wszystkich rodzajów uzbrojenia dla myśliwca wielozadaniowego F-16, pod szkolenie których Polska zakupiła włoskie samoloty.

Zintegrowany system szkolenia zaawansowanego (Advanced Jet Trainer; AJT) dla Sił Powietrznych RP składa się, oprócz samych samolotów M-346 Bielik, z symulatorów lotu i procedur awaryjnych, komputerowych systemów wspomagania szkolenia oraz pakietu logistycznego, szkolenia personelu zabezpieczenia technicznego oraz pilotów, wyposażenia dydaktycznego, sprzętu obsługi naziemnej, dokumentacji i informatycznego systemu wsparcia eksploatacji oraz niezbędnych części zamiennych. Wśród użytkowników samolotów M-346 Master znajdują się również Włochy, Izrael, Singapur i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Fot. 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego.

Źródło:

4slsz.wp.mil.pl: M-346 w powietrzu

Czytaj także:

Pierwszy Polak za sterami Mastera

DG RSZ: Intensywne przygotowania do przyjęcia samolotu M-346 [WIDEO]

Pierwszy lot ?Polskiego? Mastera [ZDJĘCIA]

Roll-out pierwszego polskiego Mastera [ZDJĘCIA]

??Z ziemi włoskiej do Polski?. Pierwszy Master dla Sił Powietrznych

Próbne odpalenie pocisku Sidewinder z samolotu szkolenia zaawansowanego M-346 Master [ZDJĘCIA]

Prezentacja uzbrojonej wersji samolotu M-346 Master

Premiera nowego wielozadaniowego wariantu Mastera [FOTO+WIDEO]

Leonardo: M-345 HET oblatany

Leonardo powraca do gry w programie T-X

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.