Fot. 6. Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego.

Polscy spadochroniarze najlepsi w Turcji

Spadochroniarze z 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego podczas międzynarodowych ćwiczeń ?Efez-16?, które odbywają się w Turcji, okazali się najlepsi w zawodach użyteczno-bojowych.

W dniu 15 maja br. polscy żołnierze z wojsk powietrznodesantowych i specjalnych wyruszyli na międzynarodowe ćwiczenia ?Efez-16? w zachodniej Turcji, które potrwają do końca miesiąca (czytaj więcej: Polscy żołnierze w Turcji).

Kilkudziesięciu spadochroniarzy z 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, m.in. pluton rozpoznawczy i pluton moździerzy, ćwiczyło strzelanie, desantowanie się ze śmigłowców oraz okrętów w zatoce Do?anbey u wybrzeży Morza Egejskiego (w tym szkolenie z bezpiecznego opuszczania okrętu w przypadku awarii) oraz prowadziło zwiad. Spośród swoich kolegów z Turcji, Azerbejdżanu, Niemiec i USA, polscy spadochroniarze okazali się najlepsi w zawodach użyteczno-bojowych.

Fot. 6. Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego.

Fot. 6. Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego.

Ćwiczenia ?Efez? to największe manewry wojskowe organizowane co roku w Turcji. Tym razem bierze w nich udział prawie 8 tysięcy żołnierzy także ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kataru, Arabii Saudyjskiej i Azerbejdżanu. Charakter ćwiczeń to połączona międzynarodowa operacja wymuszenia pokoju.

Czytaj także:

Polacy na podium natowskich zawodów czołgowych Strong Europe Tank Challenge 2016

Polscy czołgiści rywalizują z kolegami z NATO w Niemczech [WIDEO]

Polski żołnierz najlepszym strzelcem wyborowym

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.