OTR-21 Toczka-U rosyjskich wojsk lądowych. / Źródło: Wikimedia Commons.

Ponad 150 zabitych po ataku rakietą balistyczną

W wyniku ataku rebeliantów Huti rakietą balistyczną krótkiego zasięgu OTR-21 Toczka na bazę sił koalicji arabskiej w Jemenie nad cieśniną Bab al-Mandab śmierć poniosło nawet 152 żołnierzy.

Na razie potwierdzono śmierć i zidentyfikowano ciała 9 żołnierzy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, 7 z Maroka oraz 23 z Arabii Saudyjskiej, w tym dowódcy tamtejszych wojsk specjalnych, płk Abdullaha Al Sahyana.

Do ataku doszło w poniedziałek 14 grudnia br., po południu. Głowica bojowa pocisk balistycznego uderzyła dokładnie w strategiczną bazę wojsk koalicji arabskiej nad cieśniną Bab al-Mandab w prowincji Ta’izz, walczącą z rebeliantami Hutu w Jemenie.

Według obserwatorów sytuacji militarno-politycznej Jemenu, atak rebeliantów właśnie w tym momencie miał na cele przesunięcie lokalnej sceny politycznej, która jest budowana od ośmiu miesięcy przez wojska koalicji, w czasie gdy w Genewie osiągnięto właśnie dzisiaj porozumienie ws. zawieszenia broni.

Atak dowodzi także, że możliwości rozpoznawcze rebeliantów Huti znacznie wzrosły, gdyż ich poprzednie ataki rakietowe (wewnątrz jak i poza granicami Jemenu ? przyp. red.) w większości były nieudane (czytaj także: Jemeński Scud zestrzelony przez Saudyjczyków).

Jest również sprzeczny z dzisiejszymi deklaracjami rzecznika rebeliantów, Mohammeda Abdela Salama, który oświadczył w stolicy Szwajcarii, że:

Zgodziliśmy się na zawieszenie broni, aby podnieść z cierpień nasz naród i dostarczyć pomoc humanitarną dla nich.

Rebelia szyicka Huti (Asz-Szabab al-Muminin) rozpoczęła się w 2004 roku, rzekomo wspierana przez Iran, Hezbollah oraz swego czasu somalijską organizację ekstremistyczną Asz-Szabab (dopóki nie zwróciła się przeciwko im w 2011 roku ? przyp. red.). Choć formalnie rebelia zakończyła się w dniu 6 lutego br. porażką Hutu, to walki wybuchły wkrótce na nowo. W koalicji walczącej z rebelią jest legalny rząd Jemenu, a także Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie (czytaj także: Pierwsze bojowe użycie czołgów AMX-56 Leclerc), Maroko, wspierane przez Stany Zjednoczone oraz kilka pomniejszych lokalnych ugrupowań.

OTR-21 Toczka (w kodzie DIA/NATO: SS-21 Scarab; w indeksie GRAU: 9K79) jest to jednostopniowy pocisk balistyczny krótkiego zasięgu (Short-Range Ballistic Missile; SRBM) na paliwo stałe, naprowadzany inercyjnie na odległość ? w zależności od wariantu ? od 70 do 185 kilometrów z dokładnością CEP (circular error probable) zmniejszoną ze 150 do 70 metrów. Pocisk powstał jeszcze w czasach zimnej wojny w sowieckich zakładach KBM (Konstruktorskoje Biuro Maszinostrojenia) z Kołomny (które dziś produkują m.in. pociski balistyczne 9K720 Iskander-M ? przyp. red.). Pocisk o długości 6,2 metra i średnicy 0,65 metra jest wystrzeliwany z mobilnej platformy samochodowej na wyrzutni typu TEL (transporter-erector-launcher) o nazwie BAZ-5921. Oprócz wersji konwencjonalnej z głowicą bojową o masie 482 kg, Rosjanie opracowali także rakiety z głowicą chemiczną i nuklearną o mocy 100 kT.

Jemen posiadał 10 rakiet tego typu, część z nich wpadła w ręce Huti, a dwie z nich zostały jak dotąd przez nich wystrzelone (we wrześniu br. w wyniku podobnego ataku zginęło 67 żołnierzy z ZEA, Arabii Saudyjskiej i Bahrajnu ? przyp. red.). Innymi użytkownikami tego systemu rakietowego są jeszcze Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bułgaria, Kazachstan, Korea Północna (ze swoją własną wersją oznaczoną jako KN-02 ? przyp. red.), Rosja, Ukraina i Syria. W przeszłości były na używane także przez Czechy, Niemcy (po przejęciu po NRD ? przyp. red.), Litwę, Polskę (4 rakiety; zostały wycofane w 2005 roku z powodu braku części zamiennych ? przyp. red.) i Słowację.

Czytaj także: Jemen na krawędzi katastrofy humanitarnej

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.