Transporter-wyrzutnia taktycznych rakiet balistycznych Grom-2. / fot. Ukrainian military portal.

Ukraina ujawniła wyrzutnię rakiet balistycznych Grom-2 [FOTO]

W dniu 2 stycznia br. Ukrainian military portal ujawnił pierwsze zdjęcia w pełnej krasie transportera-wyrzutni taktycznych rakiet balistycznych Grom-2, co sugeruje, iż program ich budowy dobiega końca.

We wtorek, 2 stycznia br. Ukrainian military portal ujawnił pierwsze zdjęcia w pełnej krasie transportera-wyrzutni taktycznych rakiet balistycznych Grom-2, które zostały zaprojektowane przez przedsiębiorstwo KB Jużnoje z Dniepropietrowska oraz Zakłady Chemiczne ?Pawłohrad? najprawdopodobniej dla Arabii Saudyjskiej, która zainwestowała ok. 40 mln USD na prace badawczo-rozwojowe (B+R) systemu (wskazuje na to również pustynny kamuflaż ? przyp. red.). Portal poinformował również o przeprowadzeniu testów silnika marszowego. Warto zauważyć, że rząd w ar-Rijadzie nieskutecznie starał się o zakup amerykańskich rakiet balistycznych MGM-140 Army Tactical Missile System (AtacMS) czy rosyjskich 9K720 Iskander-M (czytaj także: Iskandery dla Arabii Saudyjskiej?).

Według dostępnych informacji, Grom-2 jest przenoszony w kontenerze startowym o wymiarach 7,2 na 1,0 metr i ma średnicę 0,8 metra. Masa jednostopniowej, zasilanej paliwem stałym rakiety wynosi 2,5 tony (3,5 tony z kontenerem), a głowicy bojowej 480 kg. Transporter-wyrzutnia, wyposażony w dwie rakiety ma mieć łączną masę 21 ton. Zasięg operacyjny rakiety ma wynosić 450 km w wersji dla Sił Zbrojnych Ukrainy oraz 280 km w wersji eksportowej (zasięg minimalny to 50 km). Mniej precyzyjne pozostają informacje na temat celności rakiety (circular error probable; CEP) oraz czasu przygotowania jej do wystrzelenia i wynoszą, odpowiednio, od 2 do 200 metrów oraz od 2 do 20 minut.

Przypomnijmy, że pierwsze zdjęcie, jeszcze częściowo zasłoniętego transportera-wyrzutni Grom-2 pojawiły się w dniu 17 maja br., który został sfotografowany w obwodzie zakarpackim na zachodzie Ukrainy (czytaj więcej: Ukraina: Sfotografowano transporter-wyrzutnię nowej rakiety balistycznej Grom-2).

ZDJĘCIA:

Transporter-wyrzutnia taktycznych rakiet balistycznych Grom-2. / fot. Ukrainian military portal.

Transporter-wyrzutnia taktycznych rakiet balistycznych Grom-2. / fot. Ukrainian military portal.

Testy silnika marszowego. / fot. Ukrainian military portal.

Testy silnika marszowego. / fot. Ukrainian military portal.

Źródło:

mil.in.ua: ???????? ???? ???????????? ????????? ????????? ?????-2?

Czytaj także:

Media: USA dostarczą karabiny wyborowe Barrett M107A1 na Ukrainę

Ukraina: Nowy radar dozoru AESA 3D typu 80K6T gotowy do testów [WIDEO]

Ukraińcy zakończyli testy zmodernizowanego BMP-1UMD [WIDEO]

USA uzbroją Ukrainę w przeciwpancerne pociski kierowane Javelin?

USA opracują nowe rakiety pośredniego zasięgu w odpowiedzi na zbrojenia Rosji?

Strażnik ? ciężki bojowy wóz wsparcia z Ukrainy

BTR-4MW1 ? nowy wariant ukraińskiego transportera opancerzonego [FOTO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.