Zdjęcie, które pojawiło się w Internecie, przedstawiające domniemaną wyrzutnię rakiet balistycznych Grom-2. / fot. defence-blog.com

Ukraina: Sfotografowano transporter-wyrzutnię nowej rakiety balistycznej Grom-2

W dniu 17 maja br. w Internecie pojawiło się zdjęcie tajemniczego transportera-wyrzutni rakiet, sfotografowanego w obwodzie zakarpackim na zachodzie Ukrainy. Według ekspertów, mogła to być nowa, taktyczna rakieta balistyczna Grom-2, projektowana jako następca zestawów OTR-21 Toczka.

Obwód zakarpacki, Ukraina. / Wikimedia Commons.

W środę, 17 maja br. w Internecie pojawiło się zdjęcie tajemniczego transportera-wyrzutni rakiet, sfotografowanego w obwodzie zakarpackim na zachodzie Ukrainy. Według niektórych ekspertów ds. wojskowości, mogła to być nowa, taktyczna rakieta balistyczna Grom-2, projektowana jako następca zestawów OTR-21 Toczka-U (w kodzie DIA/NATO: SS-21 Scarab; indeks GRAU: 9K79) o zasięgu do 120 km. Choć same kontenery startowe są zasłonięte, to nie sposób nie zauważyć, że transporter-wyrzutnia ma napęd 10×10 lub 8×8+2.

Grom-2 został zaprojektowany przez przedsiębiorstwo KB Jużnoje z Dniepropietrowska oraz Zakłady Chemiczne ?Pawłohrad?, a zgodnie z informacjami służby prasowej tego drugiego, zakupem tych rakiet zainteresowana jest Arabia Saudyjska, która zainwestowała ok. 40 mln USD na prace badawczo-rozwojowe (B+R) systemu.

Zgodnie z najnowszymi informacjami, pierwszy test nowej rakiety balistycznej został zaplanowany na drugą połowę 2017 roku. Oznacza to spore opóźnienia, gdyż wcześniejsze terminy mówiły o jesieni lub zimie ub. r. O problemach finansowych programu, zainicjowanego w 2013 roku, mówił jeszcze dwa lata temu szef Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy, Ołeksandr Hołub.

Według dostępnych informacji, Grom-2 jest przenoszony w kontenerze startowym o wymiarach 7,2 na 1,0 metr i ma średnicę 0,8 metra. Masa jednostopniowej, zasilanej paliwem stałym rakiety wynosi 2,5 tony (3,5 tony z kontenerem), a głowicy bojowej 480 kg. Transporter-wyrzutnia, wyposażony w dwie rakiety ma mieć łączną masę 21 ton. Zasięg operacyjny rakiety ma wynosić 450 km w wersji dla Sił Zbrojnych Ukrainy oraz 280 km w wersji eksportowej (zasięg minimalny to 50 km). Mniej precyzyjne pozostają informacje na temat celności rakiety (circular error probable; CEP) oraz czasu przygotowania jej do wystrzelenia i wynoszą, odpowiednio, od 2 do 200 metrów oraz od 2 do 20 minut.

Artystyczna wizja transportera-wyrzutni rakiet balistycznych Grom-2 w gotowości bojowej. / fot. KB Jużnoje.

Co ciekawe, niemalże identyczny transporter-wyrzutnia, ma być zastosowany jako nosiciel rozwijanej od 2014 roku rakiety manewrującej Korszun-2 (ukr. chart), która ma być konwencjonalnym odpowiednikiem amerykańskiego systemu BGM-109G Gryphon, odpalanego również z mobilnej wyrzutni drogowej. Zasięg ukraińskiej rakiety ma oscylować pomiędzy 50 a 350 km (280 km według innych źródeł), a masa głowicy bojowej ma wynosić 480 kg. Pojedynczy transporter-wyrzutnia ma przenosić aż cztery rakiety Korszun-2. Rakieta ma mieć 6,07 metra długości, 0,5 metra średnicy, 3,1 metra rozpiętości skrzydeł oraz 1,09 tony masy (1,29 tony z silnikiem pomocniczym oraz 1,65 tony z kontenerem startowym). Korszun-2 ma poruszać się na zmiennym pułapie od 50 do 5.000 metrów z prędkością poddźwiękową 0,8-0,9 Ma. Jednak także i ten program przechodzi opóźnienia, wszakże rakieta miała zostać zaprezentowana podczas XI Międzynarodowych Targów Zbrojeniowych „Arms and Security 2014” w Kijowie, do czego ostatecznie nie doszło.

Artystyczna wizja wyrzutni rakiet manewrujących Korszun-2. / fot. KB Jużnoje.

Źródła:

defence-blog.com: Secret tactical missile system spotted in Ukraine

Missiles.ru: Ukraine begin work on high-precision missile weapon

Czytaj także:

Program rakietowy Ukrainy nabiera rozpędu? [WIDEO]

Jak działa nowy ukraiński mobilny radar metrowy MR18? [WIDEO]

Turcja przeprowadziła test swojej pierwszej rakiety balistycznej [WIDEO]

Korea Południowa prezentuje nową rakietę manewrującą Haeseong II [WIDEO]

Rumunia zakupi amerykańskie systemy Patriot i HIMARS

Saab z kontraktem na obsługę pocisków RBS-15 Mk3 dla Marynarki Wojennej RP

Ukraina zbuduje nowy samolot myśliwski?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.