Scott McEwen, Richard Miniter „Navy Seals. Historie prawdziwe” – recenzja

„Navy Seals. Historie prawdziwe” to książka autorstwa Scotta McEwena i Richarda  Minitera traktująca jak nie trudno się domyślić o dumie amerykańskiego społeczeństwa – jednostce specjalnej Navy Seal’s i jej żołnierzach. Autorzy opisują środowisko, unikalną kulturę, operacje specjalne i historię najsłynniejszej jednostki amerykańskiej marynarki wojennej. 

Scott McEwen oraz Richard Miniter podjęli się napisania książki ilustrującej dzieje powstania jednostki, przedstawienia kilku z pośród setek jeśli nie tysięcy operacji specjalnych w których zaangażowani byli komandosi Navy Seal’s w czynnej służbie lub żołnierze w stanie spoczynku. Na łamach 352 stron autorzy przekonują czytelnika co do prawdziwości stawianej przez nich tezy o unikatowym charakterze jednostki i ludzi w niej służących. Zapoznając się z treścią lektury czytelnik uświadamia sobie ogrom podziwu jakim autorzy darzą członków społeczności sił specjalnych a w szczególności operatorów jednostki Navy Seal’s.

Opowieść podzielona została na 11 unikatowych rozdziałów. W rozdziale pierwszym przeczytamy o 'Podwodnych początkach oddziałów SEAL’, z kolei w drugim o 'Burzliwych narodzinach Oddziału Szóstego SEAL’. Rozdział trzeci to opis budzącej ciekawość odmienności operatorów Navy Seal’s oraz jak określają to sami autorzy książki ewolucji 'Od piratów do zawodowców’. Rozdział czwarty to miłe wspomnienie 'polskiego’ operatora Navy Seal’s – w środowisku znanego pod pseudonimem Drago. W tej części znajdziemy opis jego dorastania w komunistycznej Polsce, wyjazdu do USA i wstąpienia w szeregi elitarnej formacji jaką są komandosi SEAL’s. Rozdział 'Wojna Drago’ przywołuje także wspomnienia z kontaktów z operatorami polskich jednostek specjalnych podczas wspólnych amerykańsko-polskich operacji wojskowych w Iraku. Rozdział piąty 'Afganistan: operacja Red Wings’ to zbliżenie na jedną z najtragiczniejszych operacji amerykańskich sił specjalnych – operacji która miała miejsce w 2005 roku w Asadabadzie w prowincji Kunar w Afganistanie i zakończyła się śmiercią 11 żołnierzy Navy Seal’s oraz 8 członków 160. Pułku Lotniczego Operacji Specjalnych  (160. SOAR) zapewniających wsparcie dla sił operacji specjalnych. Rozdział szósty 'Falludża: perfekcyjna operacja, która skończyła się w sądzie’ to opowieść o uporze komandosów i chęci wymierzenia sprawiedliwości – oraz o niezwykłym oporze przełożonych i zemście na komandosach za dobrze wykonywaną przez nich pracę.

Rozdziały od siódmego – 'Bengazi w Libii: komandosi SEAL w pojedynkę’, Bengazi 112: komandosi SEAL odbierają wezwanie’, Ratunek, który nie nadszedł’ oraz 'Harmonogram wydarzeń w Bengazi’ – do dziesiątego pozwalają na szczegółowe zapoznanie się ze szczegółami wydarzeń mających miejsce w 2012 roku w Bengazi w Libii. Autorzy przedstawiają harmonogram wydarzeń w czasie bitwy o Bengazi oraz historię operatorów SEAL którzy ruszyli na pomoc atakowanej ambasadzie oraz stawiają sobie trudne pytanie; jak to możliwe, że amerykańscy obywatele zostali pozostawienie sami sobie – nie otrzymali pomocy, pomimo istniejących możliwości?. Ratunek który nie nadszedł – to rozdział powstały w oparciu o archiwa, zeznania przed Kongresem Stanów Zjednoczonych, raporty Departamentu Stanu i Obrony, rozmowy z operatorami SEAL i pilotami wojskowymi poświęcony pięciu „realistycznym” scenariuszom ratunku osaczonym amerykanów. Rozdział jedenasty 'Dlaczego unikatowa subkultura SEAL jest ważna’ to kolejna próba ukazania wyjątkowości SEAL’s. Książka kończy się aneksem, czyli doraźnym raportem z prac komisji dla uczestników konferencji republikańskiej z Izby Reprezentantów dotyczącym wydarzeń związanych z atakami w Bengazi.

OCENA: Książka Scotta McEwena oraz Richarda Minitera to bez wątpienia ciekawe dzieło, pozwalające poznać najsłynniejsze siły specjalne świata od innej strony – autorzy przedstawiają problemy z jakimi borykają się żołnierze i operacje specjalne w których biorą udział. Przed rozpoczęciem czytania warto jednak mieć na uwadze fakt, że książka pisana była „przez Amerykanów dla Amerykanów”. Oznacza to, że nie brakuje tam patriotycznego wychwalającego SEAL’s języka. Nie widzę jednak w tym nic złego. Najciekawszym elementem książki były opisy operacji specjalnych w tym operacji Red Wings i obrony Bengazi – której autorzy poświęcają sporą część książki. Poza dużą dozą „patriotyzmu” zmuszony jestem do skrytykowania jednego z błędów jaki popełnili autorzy – każe on powątpiewać w ich profesjonalne przygotowanie do pisania tej książki. Otóż najprawdopodobniej brak przygotowania spowodował błąd w postaci kilkukrotnego twierdzenia, że myśliwce wielozadaniowe F-16 mogą przenosić przeciwpancerne pociski kierowane Hellfire – co jest oczywistą bzdurą. Kolejnym problemem są błędy w druku – mogą być one jednak winą osoby tłumaczącej książkę. Pomimo dużej dozy patriotyzmu oraz kilku rzucających się w oczy błędów, polecam tę książkę każdemu miłośnikowi wojska. Lektura na spodoba się osobami zainteresowanymi środowiskiem operacji specjalnych.

Moja ocena: 7/10


2759_99905832759Autor: Richard Miniter, Scott McEwen

Tytuł: Navy Seals. Historie prawdziwe

Wydawnictwo: Świat Książki

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-8031-635-5

Liczba stron: 352

> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.