Szykuje się bardzo ciekawy serial o II wojnie światowej w Afryce

Projekt Matta Chedy, który znajduje się obecnie w fazie produkcji i planowany jest na międzynarodową koprodukcję, opowiada o losach żołnierzy podczas II wojny światowej w Afryce Północnej. Inspiracją są pamiętniki Polaków, Australijczyków, Włochów, Hindusów i wszystkich innych nacji zaangażowanych w ten konflikt.

Reżyser i pomysłodawca serialu „Odd Bods” informuje, że będzie on produkowany poza granicami Polski ze względu na mnogość nacji w nim występujących oraz na uwarunkowania geograficzne. Na razie jednak nie chce niestety zdradzić wszystkich szczegółów.

Na stronie internetowej filmu (oddbods.tv) możemy jednak przeczytać, iż wszystko w serialu będzie autentyczne, albowiem scenariusz pisany jest na podstawie pamiętników i wywiadów z żołnierzami. Ukazane będą sceny zarówno dramatyczne, ale czasem zabawne czy często surrealistyczne.

Warto zaznaczyć, iż projekt został ostatnio objęty patronatem naukowym Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku i cieszy się dużym zainteresowaniem za oceanem, więc miejmy nadzieję, że powstanie jeszcze w tej dekadzie.

Polecamy teaser filmu:

[vimeo 129417279 w=500 h=281]

Oprócz samego przedprodukcyjnego teasera reżyser stworzył kilka ciekawych fragmentów z przyszłego scenariusza. Wśród nich znajdziemy fragment, oparty na wspomnieniach zmarłego w 2014 roku Tadeusza Mroczkowskiego, opowiadający jak polscy żołnierze po zakończonych walkach o Tobruk znaleźli gramofon z płytami patefonowymi. Muzyka została puszczona włoskim jeńcom i okazało się, iż wśród tej grupki znajduję się wykonawca  piosenki:

[vimeo 129715940 w=500 h=281]

Scena z australijskimi żołnierzami i zagubionym niemieckim żołnierzem:

[vimeo 129486072 w=500 h=281]

 Scena z nocnego ataku Gurkhów:

[vimeo 129712790 w=500 h=281]

Scena dotycząca nietypowej korespondencji jaką otrzymali brytyjscy żołnierze walczący pod Tobrukiem od czeskich pracowników fabryki siłą zmuszonych do pracy przy bombach lotniczych:

[vimeo 129714582 w=500 h=281]

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.