Test pocisku balistycznego Trident II D5, uchwycony przez aktorkę Lenę Dunham. Źródło: Instagram.

Test rakiety Trident wzięty za UFO

US Navy poinformowała o przeprowadzeniu testu pocisku balistycznego UGM-133A Trident II D5. Wystrzelony z okrętu podwodnego niedaleko kalifornijskiego wybrzeża pocisk, został wzięty przez lokalnych mieszkańców za UFO.

Wystrzelenie pocisku balistycznego klasy głębina wodna-ziemia (Submarine-launched Ballistic Missile; SLBM) typu UGM-133A Trident II D5 nastąpiło z pokładu zanurzonego, strategicznego okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym (SSBN) USS Kentucky (SSBN-737), jednostki typu Ohio (projektu SCB-304). Okręt, w chwili przeprowadzania testu, znajdował się na morskim poligonie rakietowym Naval Air Warfare Center, Weapons Division (wcześniej znanym pod nazwą Pacific Missile Test Center; PMTC), znajdującym się niedaleko hrabstwa Ventura w południowej Kalifornii.

Test nieuzbrojonej rakiety przeprowadzono w niedzielę po godzinie 18:00 czasu lokalnego (GMT-8), w dniu 8 listopada br., natomiast przedstawiciel US Navy, kmdr Ryan Perry nie sprecyzował czy został ukończony pomyślnie, dodając jedynie, że test był częścią zaplanowanych, trwających właśnie ćwiczeń niezawodności systemu.

Wystrzelenie było widoczne z okolic San Diego i Los Angeles, wzbudzając sensację wśród ich mieszkańców. Zanim jednak US Navy pospieszyła z wyjaśnieniem sprawy, na portalach społecznościowych pojawiło się wiele wpisów, sugerujących, że niecodzienny obiekt na niebie jest Latającym Spodkiem.

Znany Youtuber, Shane Dawson, napisał na Twitterze:

Z kolei Annie Jacobsen, dziennikarka Los Angeles Times Magazine, znana ze swojej książki pt. Area 51: An Uncensored History of America’s Top Secret Military Base, zamieściła wpis:

Potem jednak, po otrzymaniu informacji o teście pocisku balistycznego, zamieściła kilka kolejnych wpisów na ten temat. Poniżej, jedno z amatorskich nagrań testu:

Zareagowały również media. W lokalnej gazecie codziennej San Diego Union-Tribune napisano o smugach światła, widocznych daleko aż po Nevadę i Arizonę oraz o tym, że telefony lokalnych władz urywają się od połączeń zaniepokojonych mieszkańców.

Na dzień przed testem, władze międzynarodowego lotniska Los Angeles (LAX) ogłosiły decyzję o wstrzymaniu ruchu lotniczego w kierunku Pacyfiku z powodu aktywności militarnej, które mają potrwać do 12 listopada br.

To nie pierwszy przypadek, gdy nieświadomi ludzie wzięli test rakiety balistycznej za UFO. W dniu 9 grudnia 2009 roku, mieszkańcy północnej Norwegii zaobserwowali nieudaną próbę rosyjskiej rakiety balistycznej R-30 Buława, oznaczonej także jako RSM-56 (w kodzie DIA/NATO: SS-NX-32; indeks GRAU: 3M30), wystrzelonej z pokładu okrętu podwodnego TK-208 Dmitrij Donskoj (projektu 941 Akuła; w kodzie NATO: Typhoon) i uznali ją za Latający Spodek. Rosjanie na początku zaprzeczali, jakoby to była ich rakieta, stąd pojawiły się teorie o pozaziemskim pochodzeniu obiektu.

Więcej o pocisku balistycznym UGM-133A Trident II D5 tutaj: Amerykańskie rakietowe systemy strategiczne w okresie postzimnowojennym

Czytaj także:

Rosja testuje międzykontynentalny pocisk balistyczny ? kilka dni po USA

Rosja pręży muskuły: próby z rakietami balistycznymi i manewrującymi

Zamówienie na nowy strategiczny okręt podwodny dla US Navy w 2017 roku

Amerykański okręt balistyczny w Szkocji

Wkrótce ruszy budowa nowych brytyjskich strategicznych okrętów podwodnych

?Aleksander Newski? przekazany Flocie Pacyfiku

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.