Thomas Newdick „Samoloty Japonii w II wojnie światowej” ? recenzja

Lotnictwo wojskowe Cesarstwa Japonii z czasów II wojny światowej kojarzy się przede wszystkim z atakiem na amerykańską bazę morską i lotniczą Pearl Harbor na Hawajach 7 grudnia 1941. Jednak niniejsza książka autorstwa Thomasa Newdicka to ilustrowany przewodnik po wszystkich typach płatowców używanych przez Japończyków od drugiej wojny z Chinami od 7 lipca 1937 po kapitulację przed Amerykanami 2 września 1945.

Stosunkowo niewielka książka wydana przez Oficynę Wydawniczą Alma-press w miękkiej okładce ze skrzydełkami zawiera ponad 120 kolorowych ilustracji oraz historycznych zdjęć z autentycznymi oznaczeniami i schematami barw maskujących. Encyklopedia została podzielona na sześć rozdziałów: bombowce lądowe i samoloty rozpoznawcze, myśliwce lądowe, samoloty pokładowe, łodzie latające i wodnosamoloty, samoloty odrzutowe i rakietowe oraz zestawienia i dane taktyczno-techniczne. W tym ostatnim Autor zawarł typy i warianty liczby wyprodukowanych egzemplarzy, nazwy kodowe nadawane przez aliantów poszczególnym typom, nazewnictwo i systemy numeracji, system skróconych oznaczeń stosowany w lotnictwie floty oraz bardzo szczegółowe rysunki techniczne typów.

W rozdziale pierwszym Autor przedstawia bombowce lądowe i samoloty rozpoznawcze Mitsubishi (G3M, Ki-15, Ki-21, Ki-30, Ki-51, Ki-46, G4M i Ki-67), Kawasaki (Ki-48) i Nakajima (Ki-49). Rozdział drugi to myśliwce lądowe Nakajima (Ki-27, Ki-43, Ki-44, J1N i Ki-84), Kawasaki (J1N i Ki-100), Mitsubishi (J2M) i Kawanishi (N1K-J). W kolejnym rozdziale znalazły się samoloty pokładowe Aichi (D1A, D3A i B7A), Mitsubishi (A5M i A6M), Nakajima (B5N i B6N) i Yokosuka (D4Y). Czwarty rozdział opisuje łodzie latające i wodnosamoloty Mitsubishi (F1M), Kawanishi (H6K i H8K), Aichi (E13A i M6A) i Nakajima (A6M2-N). Ostatni tematyczny rozdział zawiera samoloty odrzutowe i rakietowe Yokosuka (MXY7 Ohka), Mitsubishi (J8M Shusui) i Nakajima (Kikka).

Na każdej karcie z wyżej wymienionymi samolotami Autor zawarł historię powstania i wdrożenia konstrukcji, dane taktyczno-techniczne (masa, wymiary, napęd, prędkość maksymalna, zasięg, pułap i uzbrojenie), wykorzystanie bojowe, ciekawostki, kilka kolorowych rzutów w różnych kamuflażach i fotografie. Przy każdym samolocie widnieje jego alianckie oznaczenie pochodzące od imion żeńskich, a także rodzime oznaczenia Kitai. Oddzielenie przedstawiono szczegółowe dane dotyczące produkcji prototypów, egzemplarzy testowych i wersji produkcyjnych (w tym modyfikacji i modernizacji). Na samym końcu znalazł się ciekawy element całej publikacji: przekroje w rzucie aksonometrycznym Mitsubishi Ki-46, Kawasaki Ki-61, Mitsubishi A6M2 Reisen i G4M oraz Nakajima Ki-43 Hayabusa i Ki-84 Hayate.

Ocena. Niniejsza książka skrupulatnie i barwnie przedstawia podstawowe typy samolotów wykorzystywanych przez lotnictwo wojsk lądowych (Dai-Nippon Teikoku Rikugun, IJA) i marynarki wojennej (Dai-Nippon Teikoku Kaigun, IJN) Cesarstwa Japonii. Przeznaczona jest przede wszystkim dla modelarzy, ale także entuzjastów historii lotnictwa wojskowego i konfliktów zbrojnych z udziałem japońskiego lotnictwa.

Polecam!

THOMAS NEWDICK jest pisarzem i wydawcą, zajmującym się tematyką lotnictwa i obronności. Jest autorem książek: ?The Essential Aircraft Identification Guide: Modern Military Airpower, 1990?Present? i ?The Essential Aircraft Identification Guide: Carrier Aircraft, 1917?Present?, jest też autorem fragmentów takich pozycji jak ?The Encyclopedia of Military Jets?. Należy do zespołu redakcyjnego miesięcznika Combat Aircraft Monthly (czytaj także: Thomas Newdick, ?Najsłynniejsze samoloty bojowe. Ilustrowana historia? ? recenzja).

Autor: Thomas Newdick

Tytuł: Samoloty Japonii w II wojnie światowej / Technical Guide: Japanese Aircraft of WWII

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma-press

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-7020-758-8

Liczba stron: 128

Format: 16,5 x 23,5 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.