Fot. flickr.com

Ukraina: Konsulat Generalny RP w Łucku ostrzelany z granatnika

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, w nocy z 28 na 29 marca br. nieznani sprawcy, najprawdopodobniej z granatnika, ostrzelali siedzibę Konsulatu Generalnego RP w Łucku w obwodzie wołyńskim. Budynek został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

Łuck, obwód wołyński, Ukraina. / Wikimedia Commons.

Konsul Generalny RP w Łucku, Krzysztof Sawicki, w rozmowie telefonicznej z PAP poinformował, że w nocy z wtorku na środę (28-29 marca br.) ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku przy ulicy Dubniewskiej 22b, w obwodzie wołyńskim, na północnym zachodzie Ukrainy:

Był to najprawdopodobniej atak z granatnika. Pocisk trafił w ostatnie piętro, pozostawiając około 70-centymetrowy otwór. ? powiedział Sawicki.

Do zdarzenia doszło o godz. 00:30 czasu lokalnego (23:30 czasu polskiego). Lokalne media poinformowały, że że eksplozja była tak głośna, że słychać ją było w położonej w odległości 6 kilometrów od miasta wsi Boratyn. W ataku nikt nie ucierpiał, bo o tej porze w budynku byli tylko ochroniarze, którzy znajdowali się na niższych piętrach.

Na miejsce zdarzenia przybyła policja i śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). W rozmowie z lokalnymi mediami, przedstawiciel SBU powiedział, że atak mógł być ostrzeżeniem lub prowokacją. Z kolei szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), Paweł Soloch, w rozmowie z RMF FM nazwał całe zdarzenie prowokacją:

Konsulat był pusty, nie było nikogo [w środku], to było w nocy. Tyle na ten moment wiem (?) To jest bardzo niepokojąca sytuacja.

Informacje o ataku potwierdziło także Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Biuro prasowe wydało w związku ze zdarzeniem komunikat:

Potwierdzamy, że po północy czasu miejscowego 29 marca br. w budynku Konsulatu Generalnego RP w Łucku doszło do eksplozji.

W związku z incydentem nikt nie ucierpiał. Doszło jedynie do zniszczeń elewacji budynku konsulatu. Oględziny przeprowadzone przez służby ukraińskie wykazały, że wybuch spowodował pocisk z granatnika.

Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce. Nasza placówka w Kijowie wystosuje ponadto notę protestacyjną do ukraińskiego MSZ.

Oczekujemy od służb ukraińskich zapewnienia skutecznej i wzmożonej ochrony placówek na Ukrainie oraz jak najszybszego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, ustalenia i zatrzymania sprawców.

Ukraiński portal VolynPost (??????Post) opublikował zdjęcie z uszkodzonym budynkiem polskiej placówki, które dostępne jest TUTAJ.

To już kolejny incydent na Ukrainie związany z Polską. W lutym br. nieznani sprawcy oblali czerwoną farbą Konsulat Generalny RP we Lwowie, a na jego parkanie pozostawiono napis ?Nasza ziemia?. W styczniu br. doszło do zniszczenia pomnika Polaków pomordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien. Znajdujący się tam krzyż został wysadzony w powietrze, a tablice z nazwiskami ofiar zamalowano farbą. W styczniu br. także pomazano czerwoną farbą polską i ukraińską część cmentarza ofiar NKWD w Bykowni, na którym znajduje się cmentarz polskich ofiar zbrodni katyńskiej. Z kolei w marcu br., także we Lwowie, wymazano farbą pomnik zamordowanych przez hitlerowców w 1941 roku profesorów lwowskich oraz w taki sam sposób sprofanowano pomnik polskich ofiar zbrodni w miejscowości Podkamień w obwodzie lwowskim. W obu miejscach pojawił się napis „Śmierć Lachom”. W Podkamieniu na krzyżu namalowano swastykę. Miejscowe władze usunęły ślady działalności wandali.

Według władz ukraińskich, które potępiły te akty wandalizmu, oceniły, że stoi za nimi „strona trzecia”, która dąży do wywołania konfliktu między Polską i Ukrainą, a jako zleceniodawców wskazywano rosyjskie służby specjalne.

Źródła:

pap.pl: Ostrzelano polski konsulat w Łucku na Ukrainie; nie ma ofiar

rmf24.pl: Szef BBN Paweł Soloch o incydencie w Łucku: Niewątpliwie jest to prowokacja

mfa.gov.pl: Informacja MSZ o ataku na Konsulat Generalny RP w Łucku

volynpost.com: ????? ? ??????????? ?????? ? ??????: ??????? ????????

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.