fot. 12. BBSP.

12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu

W piątek, 8 stycznia br. w Garnizonie Mirosławiec swoją działalność zainaugurowała 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych (12. BBSP).

Dowódcą nowej jednostki Wojska Polskiego został mianowany płk dypl. pil. Łukasz Andrzejewski ? Popow. 12. BBSP powstała na bazie 12. Komendy Lotniska oraz Dywizjonu Rozpoznania Powietrznego.

W uroczystości przekazania sztandaru dowódcy nowej jednostki uczestniczył Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni dr Mirosław Różański, który powiedział:

Tu, w Mirosławcu, tworzy się historia. Ale patrząc w przyszłość, jesteście tymi, którzy będą wnosić do sił zbrojnych nową jakość. W Mirosławcu będą bowiem najnowsze systemy uzbrojenia, które zamierzamy wprowadzić do armii. Jestem przekonany, że wy i kolejni żołnierze, którzy do was dołączą, wypełnicie zadanie, jakie postawiłem w lipcu: przygotujecie się do przyjęcia nowoczesnego sprzętu. Są instytucje, które zajmują się zakupem systemów uzbrojenia, ale waszym zadaniem jest bycie gotowym, żeby ten sprzęt w krótkim czasie włączyć do służby. (?) Rolą naszą i dowódcy bazy jest przygotowanie jednostki oraz kadry do obsługi tego sprzętu. Ci ludzie muszą poznać taktykę użycia środków bezzałogowych. Jako Dowództwo Generalne uczestniczyliśmy w definiowaniu wymagań taktyczno-technicznych dla sprzętu, który armia ma pozyskać, i chcę, by trafił on do jednostki wojskowej gotowej do jego użycia. Mamy na to trzy lata. Trzymamy kciuki za tych, którzy realizują zakupy, wierząc, że dokonają właściwego wyboru i tak, by sprzęt dotarł do nas w zakładanym terminie. My będziemy na to gotowi, czekamy.

Przemówienie inauguracyjne Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni dr Mirosława Różańskiego. / Źródło: 12kl.wp.mil.pl.

Przemówienie inauguracyjne Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni dr Mirosława Różańskiego. / Źródło: 12kl.wp.mil.pl.

Płk dypl. pil. Łukasz Andrzejewski ? Popow, który otrzymał sztandar z rąk byłego już dowódcy 12. Komendy Lotniska, mjr. Tadeusza Kawy, pełniącego obowiązki komendanta do 31 grudnia 2015 roku, powiedział:

Sztandar to historia, a tradycja to honor. Bez sztandaru jednostka traci na wartości, z dumą go przejmujemy.

Płk dypl. pil. Łukasz Andrzejewski ? Popow odbiera sztandar 12. BBSP. / Źródło: 12kl.wp.mil.pl.

Płk dypl. pil. Łukasz Andrzejewski ? Popow odbiera sztandar 12. BBSP. / Źródło: 12kl.wp.mil.pl.

12. Komenda Lotniska formalnie zakończyła swoją działalność w dniu 23 grudnia 2015 roku, tak aby jej następczyni rozpoczęła proces powstawania w kilku etapach, a jej organizacja etatowa ma docelowo uwzględniać wymogi obsługi zaplanowanych do pozyskania systemów klasy MALE (Medium-altitude long-endurance).

Według planów, w nowej bazie będą funkcjonowały eskadry bezzałogowców średniego zasięgu, krótkiego zasięgu oraz operacyjnych MALE. Na razie jednak służy tu około 500 żołnierzy. W wyposażeniu jednostki są bezzałogowce klasy mini, Orbiter 2014 drugiej generacji, czyli jedenaście zestawów po trzy bezzałogowce w każdym, a docelowo będzie tu piętnaście zestawów. W przyszłości ma służyć tu nawet 1.500 żołnierzy, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt rozpoznawczy, a także uderzeniowy. 12. BBSP została ona podporządkowana 1. Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego (1.SLT) w Świdwinie i posiada już swoją odznakę pamiątkową i rozpoznawczą, którą zaprojektował Paweł Kucharski (TRAVART.pl).

Czytaj także:

Gryf ? nowy polski dron na bazie Watchkeepera

Być bezkarnym

Dron w MON

Pierwszy ośrodek szkolenia pilotów dronów w Polsce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.