JLTV. /Fot. Oshkosh Defense

Brytyjska armia kupuje lekkie pojazdy taktyczne JLTV

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych zatwierdził potencjalną sprzedaż w ramach programu Foreign Military Sales (FMS) produkowanych przez koncern zbrojeniowy Oshkosh Defense pojazdów Joint Light Tactical Vehicles (JLTV) i wyposażenia powiązanego. 

W dniu 10 lipca br. amerykańska Agencja ds. Współpracy Obronnej (DSCA) poinformowała o zgodzie Departamentu Stanu na ewentualną sprzedaż do Wielkiej Brytanii lekkich pojazdów taktycznych (Joint Light Tactical Vehicles; JLTV). Według agencji proponowana sprzedaż przyczyni się do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, poprzez zwiększanie poziomu bezpieczeństwa kraju sojuszniczego ze struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), który pozostaje ważną siłą i partnerem zarówno w kwestii prowadzonej polityki zagranicznej, jak i kwestiach bezpieczeństwa.

Rząd Wielkiej Brytanii poprosił o sprzedaż 2,747 lekkich pojazdów taktycznych JLVT. Wraz z pojazdami władze w Londynie pragną otrzymać pakiet wyposażenia dodatkowego. Oprócz błahych elementów wyposażenia podstawowego poproszono o sprzedaż zestawów do pokonywania zapór wodnych, operowania w warunkach arktycznych i cichej obserwacji, zapasowe zestawy opon i ogumienia typu run-flat. Ponadto amerykański koncern zbrojeniowy Oshkosh Defense miałby zapewnić Brytyjczykom pakiet szkoleniowy, wsparcia logistycznego i technicznego.

/Fot. Oshkosh Defense

Agencja ds. Współpracy Obronnej wydała certyfikację, informującą Kongres Stanów Zjednoczonych o ewentualnym kontrakcie międzyrządowym w dniu 10 lipca br.  Anons agencji DSCA o potencjalnej sprzedaży jest wymagany przez prawo panujące w Stanach Zjednoczonych i nie oznacza, że dojdzie do transakcji. Wartość ewentualnego kontraktu szacowana jest na kwotę 1,035 mld USD.

Przypominamy, że w sierpniu 2015 roku, pojazdy L-ATV produkowane przez koncern Oshkosh Defense, zostały wyłonione jako następcy starzejącej się floty wielozadaniowych pojazdów kołowych o wysokiej mobilności HMMWV High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle). Firma Oshkosh Defense wygrała wówczas wart blisko 6,7 mld USD kontrakt na pierwszą transzę składającą się z 16,901 pojazdów JLTV dla Piechoty Morskiej i Armi Stanów Zjednoczonych. Łączna liczba wyprodukowanych maszyn wyniesie w sumie 49,100 pojazdów dla wojsk lądowych i 5,500 dla Korpusu Piechoty Morskiej. Pierwsze pojazdy zostaną dostarczone do amerykańskiego odbiorcy już na początku 2019 roku (czytaj także: Znamy następcę pojazdów Humvee).

Źródło: dsca.mil

Zobacz także: 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.