Konferencja w Redzikowie. / Fot. US Army (www.army.mil)

Budowa bazy antyrakietowej w Redzikowie

US Army poinformowała o przygotowaniach do budowy nowej bazy obrony przeciwrakietowej w Redzikowie k. Słupska.

W grudniu 2015 roku przedstawiciele korpusu wojsk inżynieryjnych US Army (United States Army Corps of Engineers; USACE) poinformowali o przygotowaniach do budowy kolejnej części systemu obrony powietrznej Aegis Ashore w Redzikowie k. Słupska. W dniach 2-3 grudnia w Słupsku odbyła się konferencja z udziałem przedstawicielstwa USACE i 80 amerykańskich firm z branży obronnej oraz ponad 120 gości, dotycząca przyszłej współpracy w ramach kontraktu na budowę bazy.

System, zwany potocznie tzw. tarczą antyrakietową powstanie w ramach natowskiej III fazy European Phased Adaptive Approach (EPAA) i osiągnie gotowość operacyjną w 2018 roku, więc budowa ruszy w tym roku. W Redzikowie zostaną zainstalowane pociski przechwytujące SM-3 Block IIA.

Prace infrastrukturalne podzielono na dwa etapy:

  1. Budowę stacji radiolokacyjnej, stanowiska dowodzenia, kontroli, systemy łączności (elementy systemu wykrywania, naprowadzania i kierowania ogniem Aegis Ashore ? przyp. red.) oraz mobilne wyrzutnie pocisków SM-3 Block IIA. Koszt prac obliczano na 100-200 mln USD (393-786 mln PLN), a wybór wykonawcy zostanie dokonany w lutym br.
  2. Budowę obiektów przeznaczonych dla administracji i dowództwa bazy, a także kontyngentu wojskowego liczącego ok. 300 żołnierzy. Koszt prac obliczano na 25-100 mln USD (98,2-393 mln PLN).

We wrześniu 2015 roku amerykański korpus wojsk inżynieryjnych zawarł kontrakty o wartości 9 mln USD (ponad 35 mln PLN) na trwającą już rozbudowę poligonów w Polsce, a także oczekuje na uzyskanie w tym roku kolejnego o wartości 18 mln USD (ponad 70 mln PLN) na prace konstrukcyjne i naprawcze polskich lotnisk wojskowych, którego celem ma być polepszenie interoperacyjności USAF i Sił Powietrznych RP.

Również we wrześniu, amerykański koncern Raytheon poinformował o otrzymaniu kontraktu na pierwszą partię pocisków przechwytujących SM-3 Block IIA, które mają trafić do Redzikowa (czytaj więcej: Pierwsze SM-3 Block IIA dla Redzikowa).

W dniu 18 grudnia 2015 roku został oficjalnie uruchomiony lądowy komponent morskiego systemu antybalistycznego Aegis Ashore w rumuńskim Naval Support Facility (NSF) Deveselu w ramach II fazy EPAA i został wyposażony w 24 pociski przechwytujące SM-3 Block IB (czytaj więcej: Tarcza antyrakietowa w Rumunii już działa).

Aegis Ashore jest to wariant lądowy systemu Aegis BMD, który z kolei jest instalowany na amerykańskich niszczycielach rakietowych typu Arleigh Burke i krążownikach rakietowych typu Ticonderoga. Ponadto, uzupełnieniem dla obiektów tarczy antyrakietowej w Polsce i Rumunii będą wspomniane niszczyciele typu Arleigh Burke, stacjonujące w hiszpańskiej Rocie.

Pociski z rodziny SM-3 dla European Phased Adaptive Approach (EPAA). / Źródło: Raytheon.

Pociski z rodziny SM-3 dla European Phased Adaptive Approach (EPAA). / Źródło: Raytheon.

Czytaj także:

Pierwsze zestrzelenie rakiety balistycznej przez US Navy na obcych wodach

Modernizacji systemu AEGIS ciąg dalszy

Udany test pocisku antyrakietowego SM-6

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.