Dowódca NSZ odnaleziony

18 listopada 2013 roku na Błatniej, gmina Brenna, ekshumowano z leśnego grobu szczątki plut. Edwarda Biesoka ps. Edek, grupowego Narodowych Sił Zbrojnych ze Zgrupowania Partyzanckiego ?Bartka”.

Plutonowy Edward Biesok zginął 13 maja 1946 roku w starciu między 24-osobowym plutonem operacyjnym KWMO, wykonującym zadania związane ze zwalczaniem partyzantki niepodległościowej, a 10-osobowym oddziałem NSZ. W starciu zginął niespełna 19-letni partyzant Edward Biesok oraz 9 funkcjonariuszy. Pozostali milicjanci wraz ze swym dowódcą kpt. Tadeuszem Pietrzakiem zbiegli w stronę Skoczowa. Natomiast  partyzanci spodziewając się pościgu, pochowali poległego dowódcę i opuścili górę. Na drugi dzień przekazano rodzinie Edka w Mazańcowicach jego ryngraf.

Warto dodać, iż Tadeusz Pietrzak dowódca sił KWMO w 1956 roku został komendantem wojewódzkim MO w Poznaniu, następnie zastępcą szefa Głównego Zarządu Informacji WP, komendantem głównym MO (1965?1971) i wiceministrem spraw wewnętrznych PRL (1968?1978).

Ekshumacja szczątków plut. Edwarda Biesoka ps. ?Edek? / Źródło: IPN

Ekshumacja szczątków plut. Edwarda Biesoka ps. ?Edek? / Źródło: IPN

Ekshumacje na Błatniej przeprowadzili Krzysztof Neścior oraz archeolog Zofia Jagosz-Zarzycka z Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele rodziny Ewarda Biesoka, IPN z Krakowa i Katowic. Złożone w trumnie szczątki Edka wynieśli w trumnie z lasu członkowie grupy rekonstrukcyjnej NSZ.

Mieliśmy wytypowane parę miejsc ewentualnego pochówku. Pierwsza ekshumacja przeprowadzona w miejscu wskazywanym przez mieszkańców Brennej nie przyniosła efektu. W czwartek postanowiliśmy wraz z panem Bogdanem Ścibutem przeszukać inny skraj zbocza, gdzie pochówek wydawał się być możliwy. Wiedzieliśmy z przekazów, że miejsce, gdzie żołnierze pochowali swojego dowódcę, jest oznaczone znakiem na drzewie oraz kamieniem z wyrytym krzyżem oraz inicjałami. Podczas badania jednego z miejsc udało mi się odnaleźć ten kamień, potem znaleźliśmy również napis NSZ na korze drzewa. Wtedy byliśmy już pewni, że po 67 latach Edward Biesok będzie mógł być pochowany przez rodzinę, która tyle lat go szukała ? powiedział po zakończonej akcji Krzysztof Neścior.

Uroczystości pogrzebowe w Mazańcowicach planowane są na grudzień br.

Źródło: IPN, www.wiadomosci.ox.pl

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.